Anasayfa Ekoloji tanker derhal sınır dışı edilsin

tanker derhal sınır dışı edilsin

Paylaş

İZMİR (DİHA) – Yaşam savunucuları, Angola’dan gelen ve radyoaktif atık taşıyan tankerin Aliağa’da demirlemesine tepki göstererek, 680x680nc-izm-030215-tanker-aciklama1

Radyoatık yüklü tankerin İzmir Aliağa’da zincirlemesine tepki gösteren yaşam alanı savunucuları, Türk Tabipleri Birliği İzmir Şubesi’nde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya, Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Aliağa Çevre Platformu, Foça Çevre ve Kültür Platformu, Tehlikeli Gemi Sökümünü Önleme Girişimi (TGSÖG) temsilcileri ile HDP İzmir İl Eş Başkanları Cavit Uğur ve Mizgin Irgat katıldı. Toplantıda konuşan EGEÇEP üyesi kimya mühendisi Ertuğrul Barka, tankerin radyoatık içeren maddeler içerdiğini belirterek, gemi söküm patronlarının derneği olarak nitelendirdiği Gemisander’in tankerin yasal izinlerinin alındığını ileri süren açıklamasına yanıt verdi.

Gemisander’in açıklamasında, radyoaktif ve tehlikeli atık analizlerinin kiler tarafından yapıldığı bilgisi, uzman akredite şirketinden rapor alınıp alınmadığı, alındı ise sonuçları ve esas alınan uluslararası değerlerin belirtilmediğini hatırlatan Barka, bu bilgilerin kamuoyu ile acilen paylaşılması gerektiğini söyledi. Barka, tankerin yaşam alanı savunucularının tüm uyarılarına rağmen Aliağa’da demirlediğini belirterek, “Geminin radyoaktivite, asbest, diğer tehlikeli ve tehlikesiz atık içerip içermediğinin bağımsız akredite bir kurum tarafından tespit edilerek raporla saptanması için yetkililerin derhal gerekli girişimlerde bulunmasını istiyoruz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere İzmir Valiliği’ni de göreve çağırdıklarını belirten Barka, tanker ile ilgili olarak dün bu kurumlara yaptıkları başvuruların ihbar olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Barka, tehlikeli atık ticaretine göz yumanları deşifre etmeye devam edeceklerini vurguladı.

‘Türkiye’de nükleer atık ticareti yapan şirketler cirit atıyor’

Gaziemir’deki radyo atık olayını da hatırlatan Barka, devletin atıkların nerden geldiğini açıklaması gerektiğini açıklamıyorsa kendisinin de bu suça bulaştığını belirtti. Barka, “Türkiye’de nükleer atık ticari yapan şirketler cirit atıyor” dedi.

‘Kuito derhal geri gönderilsin’

Av. Arif Ali Cangı, Türkiye’nin tehlikeli atık taşıma konusunda uluslar arası anlaşmalara imza attığını ve bu tankerin Türkiye’ye girişine izin veren herkesin bu işten sorumlu olduğunu ve kamu görevlilerin suç işlediğini söyledi. Cangı, Kuito’nun derhal geri gönderilmesi gerektiğini vurguladı. HDP İzmir İl Eş Başkanı Mizgin Irgat ise, Türkiye’nin en önemli sorunları arasında yer alan ekolojik yıkımların AKP hükümetinin politikalarının bir sonucu olduğunu kaydetti.

Çevre Mühendisleri Odası: Tehlikeli atıklar var

Öte yandan Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), Aliağa Gemi Söküm Tesisleri önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya çok sayıda kişinin yanı sıra Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Halil İnay Kınay, Aliağa Çevre Platformu üyeleri katıldı.

Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, dün akşam saatlerinde hızlı bir şekilde Türkiye kara sularına doğru yola çıkan geminin radyoaktivitesinin çok yüksek olduğu ve içinde tehlikeli atıkların bulunduğuna dair raporların olduğunu belirtti.

(ek-vd/avt)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here