Anasayfa Haber Tarihi Kentler Birliği (TKB) toplantısı Diyarbakır’da başladı

Tarihi Kentler Birliği (TKB) toplantısı Diyarbakır’da başladı

Paylaş

Tarihi Kentler Birliği (TKB) “Alan Yönetimi Sürecinde Tarihi Kentler Buluşması” için Diyarbakır’a gelen çok sayıda konuk, buluşmanın panel ayağı öncesi organize edilen yemekte bir araya geldi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Valiliği tarafından ortak düzenlenen organizasyon kapsamında Mitannia Regency Hotel’de düzenlenen yemeğe, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Fırat Anlı ve Gültan Kışanak, ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği (TKB) Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, TKB ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TKB ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, Urfa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Celalettin Güvenç, Diyarbakır Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban’ın yanı sıra Diyarbakır merkez ilçe belediye eş başkanları, kentteki meslek ve sivil toplum örgütlerinin başkanları, temsilcileri, kent konseyi bileşenleri katıldı.

Yemekte ilk olarak konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, “Bu şehir, hikayelerini herkesle paylaşmak istiyor. Kendi yakınındaki, yöresindekiyle paylaşmak istiyor. Bu coğrafyadakilerle paylaşmak istiyor. Bu coğrafyanın biraz ötekisindekilerle paylaşmak istiyor. Yüreğindekileri Karadeniz’e, İç Anadolu’ya, Ege’ye onun ötesinde Kafkasya’ya Balkanlara, Ortadoğu’ya anlatmak istiyor” diye konuştu.

‘Tarihi ve kültürel mirası geleceğe taşımak sorumluğundayız’

Anlı’nın ardından konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, TBK’nin her buluşmasının kendilerine heyecan verdiğini ifade ederek, Diyarbakır Kalesi ve Surları Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Mirası’na kalıcı olarak girmesi için bir çalışma başlattıklarını anımsattı. Kararın Haziran ayından verileceğini söyleyen Kışanak, şunları söyledi: “Diyarbakır dünyadaki yerleşkeler içerisinde çok ender bir yere sahiptir. İnsanlığın ve tarihin başlangıcına tanıklık etmiş ilk yerleşim yerlerinin kurulduğu bir kenttir. Bunu korumak, bunu ayakta tutmak ve bunu eksiksiz olarak geleceğe aktarabilmek büyük bir tarihsel sorumluluktur. Biz bu yola yalnız çıkmadık. TBK’nin kurucu üyelerinden birisi de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’dir. Bir bütün olarak tarihi ve kültürel varlıklarımızın belki geç farkına vardık. Belki bundan kaynaklı olarak bazı değerlerimiz eksildi, harap oldu. Şimdi onları da yeniden yerine bırakmak bizlerin görevidir.”

‘UNESCO’nun da Diyarbakır’a ihtiyacı var’

Kışanak, bu tarihi ve kültürel mirasın dünyaya ile buluşturulması amacıyla 2000 yılından bu yana çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Umuyoruz ve diliyoruz ki Haziran’da oradan olumlu bir karar çıkacak. Dünya Mirası Listesi’ne kalıcı olarak girmek için bütün çabamızı ortaya koyduk. UNESCO da bilmeli ki onun da Diyarbakır’a ihtiyacı var. Bu yaklaşım Haziran ayında kentimizin kıymetini tüm dünyaya tanıtacak bir kararla sonuçlanacaktır” dedi.

Daha sonra ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği (TKB) Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen konuştu. Sözen, “Merkezi hükümetin buraya bir memur kılığında bakmaması lazım. Burası tarihi doğru yazmak isteyenlerin olduğu yer olmak zorundadır” diyerek, UNESCO listesine birliktelikle girilebileceğini ifade etti. Bölgede UNESCO’ya girmiş tek bir yerin olmadığına dikkat çekerek konuşmasını sürdüren Sözen, “Bu kadar mı gecikilir? Bu kadar mı uluslararası politikalar tek taraflı çalışır” diye sordu.

Sözen’in ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Diyarbakır Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran da birer konuşma yaptı.

Yarın panelle devam edecek olan buluşmada, Doğa ve Kültürel Mirası Zengini Ülkemizde Alan Yönetiminin Gerekliliği ve Yerel Yönetimler”, “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin UNESCO Sürecine Yaklaşımı” ve “Diyarbakır Alan Yönetimi Çalışmalarında Son Gelişmeler” konuları ele alınacak. DİYARBAKIR (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here