Anasayfa Emek ‘Taşeron sistem kaldırılsın, işçilere kadro verilsin’

‘Taşeron sistem kaldırılsın, işçilere kadro verilsin’

Paylaş

Taşeron sistemine son verilerek, işçilere kadro verilmesi talebiyle İzmir, Adana ve Mersin’de eylemler düzenlendi.

İZMİR

DİSK /Genel-İş İzmir Şubesi, taşeron sistemine karşı yarım günlük iş bırakma eylemi yaptı. Konak Basmane Semti’nde bulunan DİSK binası önünde bir araya gelen işçiler, Alsancak Gündoğdu Meydanı’na kadar yürüyüş düzenledi. Binlerce işçinin katıldığı eylem DİSK Başkanı Kani Beko, Genel-İş Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, EMEP Genel Başkanı Semra Gürkan ile HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar da katıldı. Yürüyüşte, “Geleceğimiz için taşerona hayır”, “Kölelik sistemine hayır. Kadro istiyoruz”, “Saray savaş istiyor. İşçiler barış istiyor” pankartları ile “Emekçiler birleşin”, “Söz verdiniz kadromuzu istiyoruz”, “Sömürüye son” dövizleri taşındı. “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarının atıldığı eylem sonrası konuşan Çalışkan, Türkiye’nin Taşeron Cumhuriyetine dönüştüğüne dikkat çekerek, işçi sınıfının açlık sınırındaki bir ücretle çalıştırıldığını söyledi. Emeğin hak ve hukukun yok edilmeye çalışıldığını söyleyen Çalışkan, “Her şey ortadadır ki AKP hükümeti taşerondan vazgeçmeyecektir. Taşeron işçilerin kamu işçisi olma yönündeki talebine karşılık vermeyecektir” dedi.

ADANA

DİSK/Genel İş Sendikası Adana 1 Nolu Şubesi, taşeron sistemine karşı İnönü Parkı’nda açıklama yaptı. Açıklamaya işten atılan DİSK Nakliyat İş üyesi işçiler, çalıştığı Balcalı Hastanesi’nde işten atılan Dev Sağlık İş Genel Merkez Yöneticisi Mustafa Hotlar ile çok sayıda emekçi katıldı.

Kadro istiyoruz

Kamuda, asıl işi yapanların kadroya alınması ile ilgili torba yasa ile getirilen yeni düzenlemede belediyelerin muaf tutularak haksızlık yapıldığını dile getiren DİSK Genel İş Adana 1 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Yaşar Gündoğdu, “Yeni bir düzenleme olmazsa dün olduğu gibi bundan sonra da belediye işçilerinin taşeron işçi olarak çalışması devam edecektir” dedi. Kamu hizmetlerinde çalıştığı için bütün taşeron şirket işçilerinin kamu işçisi olduğunu ifade eden Gündoğdu, “Daimi nitelikteki kamu hizmetlerinde ihale olmaz. Kamuda asıl iş yardımcı iş ayrımı yapılmadan tüm taşeron işçilerine grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı ve kadro istiyoruz” diye konuştu.

MERSİN

DİSK/Genel İş Sendikası Mersin Şubesi öncülüğünde, taşeron sisteminin kaldırılması talebiyle yürüyüş düzenlendi. Özgür Çocuk Parkı’nda bir arya gelen yüzlerce işçi, “Taşeron Cumhuriyetini yıkacağız” pankartını açarak, “Kadro Hakkımız söke, söke alırız”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “İş Ekmek yoksa barışta yok”, “İş ekmek özgürlük” sloganları eşliğinde istiklal Caddesi’ni trafiğe kapatarak Maliye binası önüne kadar yürüdü. KESK, HDP, EMEP, Devrimci Parti yöneticilerinin de eşlik ettiği yürüyüşte Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı ve çalışanlarının gözaltına alınması ile Kürdistan’da süren devlet terörü protesto edildi.

‘Taşeron kaldırılıncaya dek mücadeleye devam’

Yürüyüş sonunda açıklama yapan DİSK Genel-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, taşeron uygulamasının hem özelleştirme yöntemi hem de sendikal örgütlenme ve iş güvencesinden yoksun bırakma aracı olarak kullanıldığını söyledi.

Genel İş Mersin Şube Sekreteri Özgür Yüksek, Kürdistan’daki süren devlet terörüne dikkat çekti. Yüksek, devletin silahlı güçlerinin bir an önce Kürdistan kentlerinden geri çekilmesi ve hükümetin müzakere masasına geri dönmesini istedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here