Anasayfa Forum Tayfun İşçi Yazdı :KAZIM KÖROĞLU YİNE YANIMDASIN

Tayfun İşçi Yazdı :KAZIM KÖROĞLU YİNE YANIMDASIN

Paylaş

Tayfun İşçi

Dün devrimci abimiz Kazım Köroğlu’nu yüreklerimize gömdük.1990 ‘da BİLAR‘ın düzenlediği bir eğitim dersinde Melih Pekdemir’e öncü savaşı tezlerimiz vardı. Şimdi dağlarda bir öncü savaşı yükseliyor. Siz nerdesiniz? Sorusunu sorup gözleri çakmak çakmak sorgulayan bu yüreği genç, kendi ihtiyarı Kazım Köroğlu’nu orda tanıdım.

TÖS-TÖB-DER, EĞİT-DER, EĞİT-SEN’de demokratik öğretmen hareketini omuzlamış faşizme karşı mücadeleyi işkencelerde zindanlarda karşılamış, yılmamış, yorulmamış her direnişte o vardı. Bu ihtiyar idealimdeki devrimciydi. Onu tanıdım onu kıskandım ona imrendim. Ondan öğrendim.

EĞİTİM-SEN Genel Merkezinde çalışabilecek yardımcı çalışana ihtiyaç olduğunda bunca örgütlülük deneyimi yaşamış Kazım Köroğlu’ndan daha uygun kim olabilirdi ki? Örgütlenme sekreteri olarak bazı itirazlara rağmen yardımcım, danışmanım, öğretmenim olarak işe alınmasını sağladım. Yönetimde olduğum sürece o hep yanımdaydı.
Sadece faşizme karşı değil, her yanlışa karşı o tavizsiz yaklaşımıyla ve dik başlılığı ile bizleri uyardı. Bizler onun çocukları, bizler onun yetiştirdiği bahçe, bizler korumaya aldığı geleceğiydik.

Hiç, unutmam yıl 1995 16-17 Haziran sendika ve grev hakkımız için Kızılay Meydanını işgal etmiş, ancak hedefimize ulaşamadan eylemi bitirmek zorunda kalmışız. Ben Eylemin zamansız bitirilmesine karşı oldukça öfkeliyim. Kendi siyasetimden arkadaşlarımı dahi ikna edememişim. Sendika yönetiminden istifayı kafaya koymuş olarak sendika binamıza döndüm. Geçmişin belleğime kazıdığı sözleri “Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan” bir yandan içimden haykırıyor diğer yandan kendimi tutamayarak hıçkıra hıçkıra ağlıyorum. Masanın üstünde istifa dilekçem. Aniden bir pankart sopasının yarattığı acıyla irkiliyorum. Başımda Kazım Köroğlu” Eylemi sattınız şimdi koltuklarınızda oturun” diyor. Ağladığımı ve istifa dilekçemi görünce bir baba şefkatiyle bana sarılıyor.

Kazım abi, demokratik öğretmen hareketini yaratmış, yaşamış bilen biriydi. En merak ettiği gelişen Kürt özgürlük hareketiydi. En çok ta gerilla mücadelesini. Adeta kendi yapamadıklarını onda görüyordu. Beni sık sık eleştiriyor. Kürtler üzerindeki zulme karşı daha kararlı daha tutarlı davranmamı bekliyordu. Dönem zordu, işim zordu. O zorluk tanımayan biriydi. Sürekli beni zorluyordu. Ama ben yetersizdim güç yetiremiyordum. O koşullara teslim olmaya alışkın değildi. hep zorluyordu. O farklı bir siyasetten ve gelenekten gelmesine rağmen sendikadaki militan Kürt devrimcisiydi. O gerçek bir enternasyonalist devrimciydi. Onu dün yüreğimize gömdük. Ne acıdır ki anmasın da birkaç istisna dışında Kürt yoktu. Yurtsever yoktu.

TÖS, TÖB-DER döneminden Kemal Uzun, Mezarı başında Kazım Köroğlu’nun bu gerçeğini dile getirirken utandım, çevreme bakamaz oldum. Kürt yurtseverlerinden maalesef kimse yoktu. Mezarlıktan ayrıldım. Her zaman önümde olan kazım abiyi arkamda bırakarak çıktım. Sahte dostların Kürtleri çevreleyip kuşattığı bu süreçte bir gerçek dostu daha kaybettim.

04.10.2015 Tayfun İşçi Facebook sayfası

  • Yorumlar
  • Sami Evren
    Yorum yaz…
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here