Paylaş

 Eğitim Sen İstanbul 2 Nolu Şube Kadın Meclisi üyeleri, Beykoz Prof. Dr. İbrahim Canan Anadolu Öğretmen Lisesi’nde görev yapan Emin Şahin isimli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmeninin derste kullandığı, “Tayt giyen kız öğrencilerine şehvet duyuyorum” sözleri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Eğitim Sen İstanbul 2 Nolu Şube Kadın Meclisi üyeleri, Beykoz Prof. Dr. İbrahim Canan Anadolu Öğretmen Lisesi’nde görevli Emin Şahin isimli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmeninin derste kullandığı, “Tayt giyen kız öğrencilerine şehvet duyuyorum” sözlerine tepki göstermek için Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Çocukları ve kadınları seks objesi olarak gören zihniyeti mahkum ediyoruz” yazılı pankart açan kadınlar, “Okulda taciz var”, “Cinsiyetçi eğitime hayır”, “Şehvetini pantolonumdan çek” dövizleri taşıdı.

‘Kadın düşmanı AKP zihniyetinin ürünü’

Kadınlar adına konuşan Eğitim Sen İstanbul 2 Nolu Şube Sekreteri Burcu Süvari, Emin Şahin isimli öğretmenin söz konusu dışavurumunun tek bir örnekle sınırlı olmadığının, diğer öğretmenler, veliler ve öğrenciler tarafından dile getirildiğini söyledi. Söz konusu ifadeler için, “Akıl almaz” diyen Süvari, “Bu söylem bu türden bir saldırıda bulunmayı tasarlayan tüm failleri cesaretlendirecek ve kadınlara yönelik her türlü şiddetin öğrencilerin kafasında meşrulaştırılmasına yol açacak” dedi.

Süvari, kadını aşağılayan ve her türden saldırının açık hedefi haline getiren bu sözlerin, her defasında kadın düşmanlığını dile getiren AKP zihniyetinin ürünü olduğunu söyledi.

Suç duyurusunda bulunulacak

Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını ve açılan idari soruşturmanın da takipçisi olacaklarını altını çizen Süvari, “Laik, demokratik, bilimsel eğitimle bağdaşmayan, pedagojik olmayan cinsiyetçi, ayrımcı, kadın ve çocuk bedenine yönelik her türlü baskıcı uygulamanın karşısında olmaya devam edeceğiz” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here