Anasayfa Haber Teknolojik ilerlemeler milyonların işsiz kalmasına yol açacak

Teknolojik ilerlemeler milyonların işsiz kalmasına yol açacak

Paylaş

Bugün İsviçre’nin Davos kasabasında başlayacak Dünya Ekonomi Forumu’nda yayınlanmak üzere yaptırılan bir araştırmaya göre, teknolojik gelişmeler iş piyasasında milyonlarca kişinin işsiz kalmasına yol açacak.

 iphonelar-i-artik-robotlar-uretecek-705x290Bugün İsviçre’nin Davos kasabasında başlayacak Dünya Ekonomi Forumu’nda yayınlanmak üzere yaptırılan bir araştırmaya göre, teknolojik gelişmeler iş piyasasında milyonlarca kişinin işsiz kalmasına yol açacak.

Araştırmaya göre, “Industrie 4.0” adı verilen ve sanayide daha fazla makine ve robot gücü ile dijital teknolojilerin gelişmesini öngören ‘devrim’ nedeniyle önümüzdeki 5 yılda en az 7 milyon iş alanı yok olacak. Dünyanın önde gelen 350 büyük şirketi yöneticisiyle görüşülme suretiyle yapılan araştırmada, dijitalleşme özellikle büro ve idari bölümlerdeki çalışan ihtiyacını azaltacak.

Teknolojik gelişmelerin 7 milyon iş kaybına karşılık 2020 yılına kadar sadece 2 milyon yeni iş alanı açacağı da araştırmada yer aldı. Buna göre, bilgisayar ve bilişim teknikleri alanında uzman ihtiyacı, bu teknolojilerin yok edeceği iş alanlarının yerini doldurmaktan aciz.

Teknolojik gelişmelerin özellikle kadınların çalıştığı idari işlerde iş kaybına yol açacağı vurgulanan araştırmaya göre, hali hazırda büyük oranda robotlarla donatılan fabrikalardaki iş kaybı ise daha düşük olacak.

Aynı araştırmaya göre, bilgisayar ve bilişim teknolojileri sayesinde yaratılacak yeni iş sahaları ise daha çok Güneydoğu Asya ülkeleri ile Meksika ve ABD’de yoğunlaşacak. Avrupa ülkeleri arasında ise Büyük Britanya ile az da olsa Türkiye’de bunun olumlu etkileri görülecek.

18 Ocak 2016 Pazartesi
 ANF
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here