Anasayfa Haber Telafi edemezsin,ölümleri,duyguları, eğitimi..

Telafi edemezsin,ölümleri,duyguları, eğitimi..

Paylaş

‘Artık onların okuluna gitmek istemiyorum’

Saldırılarının sürdüğü Silopi’de Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, sömestr tatilinde 8’inci sınıf öğrencilerinin başka illerde 15 günlük telafi eğitimine götürülmesi teklifine, eğitimci ve öğrencilerden tepki geldi. Eğitimciler, devletin 6-7 haftalık eğitim gaspını 2 haftayla geçiştirmeye çalıştığını belirtirken, D.A. isimli 8’inci sınıf öğrencisi ise, artık Türkçe eğitim almak istemediğini söyledi.

Sokağa çıkma yasağından önce öğretmenlerin hizmet içi eğitim gerekçesi ile memleketlerine gönderildiği Şırnak’ın Silopi ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü ortaokul müdürlerini arayarak sömestr tatilinde 8. sınıf öğrencileri Mardin merkez ve Midyat ilçesinde 15 günlük telafi eğitimi yapacaklarını bildirerek, öğrencilerin isim listesini istemişti. Uygulamaya tepki gösteren Eğitim Sen Silopi Temsilcisi Metin Alan, devletin neden olduğu hak gaspını geçiştirme peşinde olduğunu belirterek, “6-7 haftalık eğitim gaspını için iki haftalık telafi eğitimi kapatmak istiyorlar. ‘Öğrencilerin eğitimden geri bırakmadık telafi eğitimi yaptık’ demek için bu uygulamaya gidiyorlar. Yaşanan eğitim gaspı oldu bittiye getirilmek isteniyor” dedi.

‘Önce saldırılar durmalıdır’

Her şeyden önce ablukanın durdurularak saldırılara son verilmesi gerektiğinin altını çizen Alan, hiç bir velinin bu savaş ortamında çocuğunu başka bir şeye göndermeyeceğini ifade etti. Alan, şunları söyledi: “Yasak, savaş ve katliamlar devam ederken, bir yandan da ‘telafi eğitimi’ adı altında 6-7 haftalık eğitim gaspını kapatmaya çalışıyorlar. Çözüm telafi eğitimde değil, bu savaşın bitmesi ve kalıcı bir barışla sonuçlanarak hal olunur. Aynı zamanda tüm idarecilerimizde bu durumdan rahatsız. En azından bize de danışılabilinirdi. Fikrimizi sorabilirlerdi. Bu çocukların her şeyden önce psikolojik tedavi görmeleri gerekiyor. Silopi’de çok sayıda okul tank ve havan toplarıyla darbelenmiş durumda. Merkezdeki çoğu okul harabeye dönüşmüş durumda.”

‘Oldu bittiye getirmek istiyorlar’

Öğrencilerin Mardin ve Midyat’a götürülmesini eleştiren ilçedeki bir okulun müdürü ise çocukların ailelerinden uzaklaştırılmalarının yaşanan sorunlara yeni sıkıntılar ekleyeceğini belirterek, “Yeniden normalleşme sağlanmadan öğrenci gidemeyecektir. ‘Biz yaptık oldu’ ile olmaz bu işler. Sorunun kökten çözülmesi gerekiyor. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebine ilişkin şu ana kadar hiç bir veli ve öğrenciden bir cevap da gelmedi. Bu şartlarda da kimse öğrencisini de göndermez. Bir an önce çatışmalı sürecin bitirilmesi ve hükümetin sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor” diye konuştu.

‘Artık onların okullarına gitmek istemiyorum’

8’inci sınıf öğrencisi D.A. isimli çocuk ise yaşanan saldırıları gördükten sonra okula gitmek istemediğini dile getirdi. D. A şunları söyledi: “Bu saatten sonra okula gitmek, gidip Türkçe öğrenmek istemiyorum. Onların okullarına gitmeyeceğim. Bize bu zulmü yapanların eğitimini artık almak istemiyorum. Benim gittiğim okul tanklardan atılan toplarla yıkıldı. Hem bizim öğretmenler bizi bırakıp kaçtılar. Bir daha bizim yüzümüze nasıl bakacaklar?” diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here