Anasayfa Ekoloji Temeli atılsa da Akkuyu’ya izin verilmeyecek!

Temeli atılsa da Akkuyu’ya izin verilmeyecek!

Paylaş

Mersin Tabip Odası Başkanı ve Mersin Nükleer Karşıtı Platform üyesi Ful Uğurhan, Akkuyu Nükleer Santrali’nin temelleri atılsa da santrali yaptırmamaya kararlı olduklarını söyledi. HDP Mersin Milletvekili Adayı Çilem Küçükkeleş Öz de doğayı talan edecek tüm projelere karşı programı ve mücadele çizgisi olan tek partinin HDP olduğunu vurguladı.

Yoğun tepki ve protestolara rağmen Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nin temeli, geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı Taner Yıldız’ın da katılımı ile atıldı. Yer lisansının 1976 yılında alınmasına rağmen inşaatına başlanamayan santral konusunda 12 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye ile Rusya arasında imzalanan yeni anlaşmada, 5 yıl sonra ilk rektörün biteceği sözü verildi. Ancak gösterilen tepkiler üzerine bu zamana kadar cesaret edilemeyen temel, santralin deniz yapılarının inşa edilmeye başlanması ile atılmış oldu.
Santral inşaatına başlanmış olsa da tepkiler dinmiş değil. Mersin Tabip Odası Başkanı ve Mersin Nükleer Karşıtı Platform üyesi Ful Uğurhan, bölgeye nükleer santral yapılmasının uygun olmadığının, yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda da ortada çıktığını hatırlattı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Türkiye’ye gelmesi ile birlikte ÇED raporunun alelacele onaylandığını, ancak onaylanan ÇED raporunun da sahte olduğunun sonrasında ortaya çıktığını hatırlatan Uğurhan, buna rağmen ÇED raporunun onaylandığına dikkat çekti. ÇED raporunun iptal edilmesi için İdare Mahkemeleri’nde “Yürütmeyi durdurma” davları açılmasına ve dava süreçleri devam etmesine rağmen ise santralin temelinin atıldığını ifade etti.

680x680nc-mrs-210415-mersin-nkleer-santralakkuyu

‘Nükleer atıkların ne olacağı belli değil’

Akkuyu Nükleer Santrali’nden çıkacak olan atıkların nereye gideceğinin de belli olmadığını söyleyen Uğurhan, “Santralden çıkan atıklar, eğer burada kalırsa çok kötü, başka bir yere taşınırsa bu daha kötü. Çünkü yolda olası bir kaza veya patlama meydana gelirse çevreye saçacağı pisliğin haddi hesabı yok. Bunları nasıl olacağı belli değil. Açtığımız davalarda hep bunları sorduk, ancak Çevre Bakanlığı, mahkemelerin konu ile ilgili istediği belgeleri bile vermedi. Dava süreci halen devam ediyor. Eğer Türkiye bir hukuk devleti ise açtığımız davaları kazanacağımızı düşünüyoruz” dedi.

‘İnsanlık adına bu santrali yaptırmayacağız’

Uğurhan’ın dikkat çektiği bir diğer şey ise, santrali yapan Akkuyu NGS şirketinin haftalar öncesinde Türkiye’nin birçok yerine reklam afişleri asarak nükleerin iyi olduğu propagandası yapması ve bu reklamlarda da ağırlıklı olarak çocukların kullanılması. Reklamlara rağmen olası bir felakette en çok etkilenenlerin çocuklar olacağını vurgulayan Uğurhan, “Baştan aşağı yanlış ve hukuksuz olan bir santralin üstüne çocuk istismarcılığı yapılıyor” diyerek, buna ilişkin de yargı yoluna başvuracaklarını paylaştı.
Nükleer santralin sadece Mersin değil, Türkiye’nin hiçbir yerine yapılmasını istemediklerini ifade eden Uğurhan, “İnsanlık adına bu şart” diyerek, temeli atılmış olsa da nükleer santrali yaptırmayacaklarını vurguladı.

HDP Milletvekili Adayı Öz: Santrale Mersin değil tüm dünya halkları karşı çıkmalı

Türkiye halkının nükleer santrale karşı verilen mücadeleye sahip çıkması gerektiğini söyleyen HDP Mersin Milletvekili Adayı Çilem Küçükkeleş Öz de, nükleer santralin basit bir santral olmadığını, santralden çıkacak atıklar ile nükleer silahların yapılacağını, bu yüzden de aslında dünya halklarının hiçbir şekilde nükleer silah yapımına izin vermemesi gerektiğini ifade etti. Öz, “Çernobil ve Fukuşima felaketlerini yaşamış bir nesiliz. Bu felaketlerin hepsinde bu şirketlerin yaptığı projelerin insanlığa nelere mal olduğunu biliyoruz ve doğal olarak doğanın talanına ilişkin yapılan bütün projelere karşıyız” diye belirtti.

‘Doğa katliamına karşı çıkan tek parti HDP’

Doğa talanına karşı ve Türkiye’de yapılması planlanan, HES, nükleer santral ve termik santrallere karşı programı ve mücadele çizgisi olan tek partinin HDP olduğunu da vurgulayan Öz, “HDP, sadece AKP karşıtlığından doğru mücadele etmiyor, ekolojiye bakış açımız bu olduğu için nükleer ve doğayı yok eden bütün projelere karşıyız” diye konuştu. Nükleer karşıtı mücadeleyi önemsediklerini söyleyen Öz, doğanın talanına karşı verilen mücadelenin başarı ile sonuçlanacağını kaydetti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here