Anasayfa Forum TEOG yerine % 95 öğrenciye Adrese dayalı okuyun. Tabiki adreste hangi okul...

TEOG yerine % 95 öğrenciye Adrese dayalı okuyun. Tabiki adreste hangi okul varsa?

Paylaş

Özgürlükçü Sol /Temel Öğretimden Ortaöğretime Geniş Sınavı’nın (TEOG)   Erdoğan’ın açıklaması sonrası kaldırılmasının ardından yerine getirilecek sistem için üç alternatif bugün (22 Eylül 2017) Bakanlar Kurulu’na sunulacak. Öğrenci sayısının fazla oluşu ,eğitime ayrılan paranın az oluşu,okul mekanlarının yetersizliği,özel okulların teşvik edilmesi,gibi gerekçelerle konuya yaklaşmak TEOG  benzer başka eleyici sistemleri bir birinin alternatifi gibi sunma illüzyona  şimdiden davetiye çıkartılmış gözüküyor.

TEOG dan vazgeçme nedenin arkasında hangi hesaplar var ise,yeni getirilecek sınav sisteminin gerekçelerinde de aynı hesaplar var demektir. Burada Hesaplar arasında yok edilen çocukların geleceği olmuş oluyor.

 

Kulislere yansıyan biçimiyle

Eğitim kulislerinde farklı modeller yansımıştı. Bunlar arasında,en dikkat çeken kendi alanında yüzde 5’lik başarı dilimindeki öğrencilerin merkezi sınavla talep gören okullara yerleştirilmesinin düşünüldüğü model.Bu modelin özü yüzde doksan beş  öğrenciye denilmek isteniyor ki ne haliniz varsa görün size sınavda yok streste yok,siz mahallenizden dışarı çıkmayın. Adrese dayalı okuyun. Tabiki adreste hangi okul varsa?

geri kalan % beşte ise babalarının parası ile şanslı çocuklar,Onlar ”adam”olmayı şimdiden hak etmiş oluyorlar  birazda olsa stres  ve sınav olacak ama olsun eğitimde mutlu hedefe doğru yürüyecekler.

Bu model tercih edilmese bile mantık olarak eleyici ve dışlayıcı modeller önümüze gelecektir.

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here