Ters lale yok olmayla karşı karşıya

Paylaş

– Siverek’in Karacadağ bölgesinde üretilen ters laleler yok olmanın eşiğine geldi. Siverek Doğal Çiçek Üreticiler Derneği Başkanı Sedat Kıran, devletin destek vermediği ender bitki çeşidi olan ters lale yetiştiriciliğine rağbetin bitme noktasına geldiğini belirtti.

Urfa’nın Siverek ilçesi Karacadağ bölgesinde yetiştirilen ters laleler bitme noktasına geldi. Bölge halkı tarafından “Ağlayan Gelin” olarak adlandırılan, belirli yerlerde ve nadir olarak yetişen ters lale 1990 yılında yetiştirilmeye başlandı. Özellikle Avrupa ülkelerinde peyzaj bitkisi ve birçok endüstriyel üründe katkı maddesi olarak kullanıldığı için rağbet gören ters lale üreticileri yeterli destek alamadıklar için yok olmakla yüz yüze.

Ters lale yok olmanın eşiğinde

Karacadağ’ın Ahurtepe Mahallesi’nde ters lale yetiştiriciliği yapan Eyyüp Yıldız isimli çiftçi (26), ters lalelerin ana yurdunun Karacadağ olduğunu savundu. Yıldız, “Biz önce zararlı ot diye ilaçlayıp tarladan ayıklıyorduk. Önemli endemik bir bitki olduğunu sonradan anladık. Değerini anladıktan sonra ekmeye başladık. Güzel görüntüsünden ziyade ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılması nedeniyle çok kıymetli bir bitki. İlk başlarda Hollanda’ya çok sattık. Fakat devletten destek gelmeyince neredeyse yok olmayla karşı karşıya” şeklinde konuştu.

Talep gittikçe azalıyor

Siverek Doğal Çiçek Üreticiler Derneği çatısı altında birleşen üreticiler, ters laleleri en çok yurtdışına ihraç ediyor. Dernek Başkanı Sedat Kıran, bölgede lale yetiştiricilerine destek verilmesi halinde birçok kişiye istihdam olanağı sağlanacağını belirterek, “Karacadağ bölgesi ile Hakkari’de fliterya familiasına mensup olup 100 çeşitten oluşuyor. Bunların 3 çeşidi Karacadağ’da mevcut. Türkiye’de en büyük üretime biz sahibiz ama gittikçe talep azalıyor. Pazarlama konusunda sıkıntılar yaşıyoruz, yetkililerden bu noktada destek bekliyoruz” dedi.

Destek olmayınca uğraş düşüyor

Karacadağ’da ters lalenin üç türü bulunduğunu belirten Kıran, “Biz zararlı ot diye sökerdik. Lalenin bölgede para getireceğini hiç kimse düşünemezdi. Bölgede doğal olarak yetişen laleye ilgi gösterilirse bölge insanı kazanmış olur. Bu durumda mevsimlik tarım işçileri kendi topraklarında istihdam edilebilir. Hollanda’da büyük rağbet gören beyaz lale de Karacadağ’da üretilen türler arasında yer alıyor. Üretimin ilk yıllarında lale soğanları Hollanda üzerinden dünya piyasalarına ulaştırılıyordu. Son yıllarda Hollanda’nın bu tür lale üretimini artırması nedeniyle bölgede yetişen laleye talep azaldı. Devlet ve bölge belediyelerimiz tarafından desteklenmediği için eskisi rağbet görülmüyor ve artık çiftçilerimiz de ters lale ile uğraşmaktan vazgeçiyor” diye konuştu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here