Anasayfa Haber Kati Piri: Osman Kavala’nın Gözaltına Alınmasını AP’ye Taşıyacağım

Kati Piri: Osman Kavala’nın Gözaltına Alınmasını AP’ye Taşıyacağım

Paylaş

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, Osman Kavala’nın serrbest bırakılması için AP’de acil çağrı başlatılmasını teklif edeceğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, iş insanı ve Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alınmasını Twitter hesabından değerlendirdi.

Very disturbing news that Osman Kavala has been detained in Istanbul. Will propose in EP to launch urgent call for his release! https://twitter.com/wsjemre/status/920761830426935297 

Gelişmeleri AP’ye taşıyacağını söyleyen Piri, şu mesajı paylaştı:

“Osman Kavala’nın İstanbul’da gözaltına alınması çok rahatsız edici. Avrupa Parlamentosu’nda serbest bırakılması için acil çağrı başlatılmasını teklif edeceğim.”

TIKLAYIN – Osman Kavala’ya 7 Günlük Gözaltı Süresi

Polis, Anadolu Kültür’e giderek Kavala ve sekreterinin bilgisayarlarına da el koydu.

Hakkında yedi günlük gözaltı süresi olan Kavala’nın dosyasında gizlilik kararı bulunuyor.

bia

 Ne olmuştu?

Osman Kavala, dün akşam Antep’te Goethe Enstitüsü ile birlikte gerçekleştirilmesi planlanan bir projenin toplantısından döndüğü sırada Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı.

Sivil toplum çalışmalarıyla bilinen işadamı Osman Kavala, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı. Polisin Kavala’nın yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü Anadolu Kültür A.Ş. ofisini de bastı.

Kavala’nın Gaziantep’te Alman Goethe Enstitüsü’yla birlikte gerçekleştirilmesi planlanan bir projenin toplantısından döndüğü sırada uçaktan inmesine izin vermeden gözaltına alındığı bildirildi.

Kavala, Vatan Caddesi’ndeki emniyet binasına götürüldü. Kavala’nın Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi eşi Prof. Ayşe Buğra ve avukatları da emniyete gitti.

Osman Kavala kimdir?

Osman Kavala, 1957’de Paris’te doğdu. İstanbul Robert Lisesi’ni bitirdikten sonra Manchester Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Babası Mehmet Kavala’nın 1982 yılında vefat etmesinin ardından, Kavala grubunda yönetici olarak çalışmaya başladı.

Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center for Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa’da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşların yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu.

TESEV yönetim kurulu üyesi, Açık Toplum Enstitüsü’nde danışma kurulu üyesi, Tarih Vakfı ve Diyarbakır Kültürevi’nin destekçisi Kavala, Helsinki Yurttaşlar Derneği üyesi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here