Anasayfa Haber TGS’den Saldırılara Karşı Açıklama

TGS’den Saldırılara Karşı Açıklama

Paylaş
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), gözaltındaki Yürüyüş Dergisi ve Ozan Yayıncılık çalışanları ile saldırıya uğrayan Politika Gazetesi çalışanlarıyla dayanışma mesajı yayınladı.

“Muhalif medya kurumlarına yönelik bu saldırılar ilk değil, ne yazık ki son da olmayacak” denen TGS açıklamasında şunlar ifade edildi:

“Türkiye medya tarihine, yakın geçmişte dahi yaşanan deneyimlere bakıldığında, bu baskı ve saldırılarla gazetecileri susturabileceklerini düşünenlerin ne kadar yanıldığı gerçeği gün gibi ortada duruyor. Basın ve ifade özgürlüğünü, halkın haber alma hakkını yok sayan muktedirlerin özgür basını baskılarla, tehditlerle, gözaltılarla, tutuklamalarla susturamayacaklarını artık idrak etmeleri gerekiyor.

“Yürüyüş Dergisi’ne yapılan baskın ve talanı kınıyor, gözaltındaki meslektaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Politika Dergisi’ni silahla basan ve kadın meslektaşımızı taciz eden saldırganların derhal tespit edilerek yakalanmasını, cezalandırılmasını talep ediyoruz. Meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu belirtiyor, üyelerimiz başta olmak üzere tüm gazetecileri ve haber alma hakkına sahip çıkan herkesi Yürüyüş Dergisi ve Politika Dergisi ile dayanışmaya çağırıyoruz.”

Önceki gün İstanbul’da çok sayıda adrese yapılan baskında Yürüyüş Dergisi ile Ozan Yayıncılık çalışanları da gözaltına alınmış, bürolar dağıtılmıştı. Polis, baskın yaptığı Yürüyüş Dergisi’nin teknik işlerinin yapıldığı büroya duvarı yıkarak girmişti.

bianet’e bilgi veren avukat Ebru Timtik, Yürüyüş ve Ozan Yayıncılık çalışanlarının Cumhriyet Başsavcılığı’ndaki sorgularının sürdüğünü aktardı.

Politika Gazetesi’ne de önceki gün kimliği belirsiz kişiler saldırı düzenlemiş, silah zoruyla büroya giren saldırganlar gazete çalışanı Ayla Boran’ı da işkence ve tecavüzle tehdit etmişti. (BİA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here