Anasayfa Haber “TİHV Hep Yanımızdaydı, Biz de Onların Yanındayız”

“TİHV Hep Yanımızdaydı, Biz de Onların Yanındayız”

Paylaş
Wernicke Korsakofflular ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Girişimi, Gezi direnişi sırasında işkence görenlere tedavi verdiği dönemin hemen sonrasına yapılan SGK denetiminde idari para cezasına maruz kalan TİHV ile dayanışma için eylemdeydi.

Wernicke Korsakofflular ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Girişimi, TİHV üzerindeki SGK baskısına karşı İstanbul’da Galatasaray Meydanı’nda, Ankara’da Yüksel Caddesi’nde eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Gezi direnişi sırasında işkence görenlere tedavi verdiği dönemin hemen sonrasına yapılan Sosyal Güvenlik Kurumu denetiminin ardından 130 bin TL’yi bulan idari para cezasına maruz kalmıştı.

TİHV’le dayanışma için Galatasaray Lisesi önünde toplanan grup “İşkence ile mücadele değil, işkence yapmak suçtur. TİHV yalnız değildir” pankartı açtı.

“Tedavi sürecimizi TİHV ile atlattık”

Wernicke Korsakofflular ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Girişimi adına açıklamayı okuyan İdris Yiğit, TİHV’in ölüm orucu sırasında ve sonrasındaki tedavi sürecinde kendilerine yardımcı olduğunu söyledi.

“Biz dinrenişteyken, hapishanelere B1 vitamini bulup göndermekte TİHV’in azımsanmayacak payı olmuşu. Tahliye olduktan sonra tedavi sürecimizin hemen her adımını TİHV ile birlikte, hatta çoğu zaman TİHV sayesinde attık. TİHV çalışanları her zaman dostumuz oldu.

“İşkence ve sıklıkla karşılaştığımız saldırılar sonrasında TİHV’i hep yanımızda bulduk. Gezi’de de TİHV hep yanımızdaydı. Şimdi de biz TİHV’in yanında olmak zorundyız. Bu hem siyasi hem insani bir sorumluluk.” (BK)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here