Anasayfa Kültür-Sanat Tiyatro Sanatçısı Levent Üzümcü Şehir Tiyatroları’ndan İhraç Edildi!

Tiyatro Sanatçısı Levent Üzümcü Şehir Tiyatroları’ndan İhraç Edildi!

Paylaş
510

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği, tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü‘nün, Şehir Tiyatroları’ndan ihraç edilmesine tepki gösterdi.

Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenen toplantıda Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu, yardımcıları Engin Alkan, Hakan Arlı, Yiğit Sertdemir, Şehir Tiyatroları Sahne Direktörü Ozan Gözel ve yardımcısı Zafer Kırşan katıldı.

“Bilinmelidir ki bugün hem bizim açımızdan, hem kurum açısında bir yas günüdür” diye konuşmasına başlayan Erhan Yazıcıoğlu, Üzümcü’nün ihraç kararının kendileriyle hiçbir şekilde irtibat kurulmadan kendilerine tebliğ edildiğini aktardı.

Yazıcıoğlu: İhraç kararı kabul edilemez

Yazıcıoğlu, Şehir Tiyatroları sanatçıları olarak tepkilerini şu sözlerle dile getirdi:

“Bir sanatçının, bir insanın demokratik bir ülkede sırf kişisel görüşlerini nedeniyle cezalandırılması, bahsi geçen yaptırımın onu hem neredeyse ömrünün yarınsını büyük bir özveri, etik anlayışı ve sonsuz sevgiyle geçirdiği kurumdan çıkarılması ile neticelenmesi ne sanatçı kimliği ne yurttaş olma vicdanıyla nede başka bir şekilde kabul edilemez.

“Aynı Görüşte Olmamız Gerekmiyor”

Eğer bu kararı gerekçelendiren nokta Memurin Yasası ise Anayasa ile çelişki yaşayan bu durumun ortadan kalkması adına Memurin Yasası’nın acilen değişmesi bir kez daha ortaya çıkmıştır.  Levent Üzümcü gibi bir değeri savunmak adına onunla aynı görüşte olmamız gerekmemektedir. Sadece onun yanında olmak değil, kendi görüşleri nedeniyle, siyasi bir takım kararlar neticesinde mağdur konumuna sokulan her kişi için mücadele etmeye ve hakkını savunmaya devam edeceğiz.”

Kararın anti demokratik olduğunu ve derhal düzeltilmesi gerektiğini belirten Yazıcıoğlu, Üzümcü’yü disiplin kuruluna kendilerinin gönderilmediğini, üst disiplin kuruluna sevk edildiğini ifade etti.

Alkan: İlk defa bir oyuncunun siyasi görüşleri nedeniyle atıldı

Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Yardımcısı Engin Alkan da “Şehir Tiyatrosu tarihi boyunca, cunta sırasındaki, olanları kenara bırakacak olursak ilk defa kendi siyasi görüşleri nedeniyle bir oyuncunun işine son verilmiştir.” diye konuştu.

İşsever Disiplin Kurulu’ndan istifa etti

Açıklama bittiği esnada söz isteyen oyuncu, Şehir Tiyatrosu Disiplin Kurulu’nda görev yaptığını belirten oyuncu Ayşegül İşsever, “Aşağı yukarı 28 senedir Şehir Tiyatrosu ailesinde çalışıyorum. Ama şu anda görüyorum ki Şehir Tiyatosu’nun Disiplin Kurulu by-pas edilerek istedikleri zaman Yüksek Disiplin Kurulu’na göndererek işlerini görüyorlar. Şu durumda etkim olmadığı için hepinizin huzurunda istifa ettiğimi belirtiyorum.” dedi.

Kurtuldu: Övgü suç değilse eleştiride değil

Sanatçılar Girişimi ve Devlet Tiyatroları Opera Ve Balesi Çalışanları Vakfı (TOBAV) adına konuşan Orhan Kurtuldu ise şöyle konuştu:

“Bu düşünceler eleştiri olunca mı suç oluyor? Övgü olunca suç olmuyor mu? Eğer övgü suç sayılmıyorsa, eleştiride suç sayılamaz. Sanatçı rolünü sokakta da yapacaktır. Oyuncu seyirci kalamaz. Eğer ona sus, konuşma, düşünme dersen onun yaratma özgürlüğünü elinden almış olursun. Hukuksuza davranışı reddediyoruz arkadaşımız kuruma iade edilene kadar yanında olacağız.”

Ne olmuştu?

Levent Üzümcü, Sosyalist Enternasyonal 2013’de yaptığı konuşma, sosyal medya hesabı üzerinden fikirlerini beyan etmesi, basına verdiği demeçler gerekçe gösterilerek ihracı ve memurluk haklarının feshi istemiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmişti. Sanatçı İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan ihraç edildiğini tüm Twitter hesabından duyurmuştu. (UŞ/EA)

Uğur Şahin

Erzurum Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here