Anasayfa LGBTİ TODAP’tan Psikologlar İçin LGBTİ’lerle Çalışma Kılavuzu

TODAP’tan Psikologlar İçin LGBTİ’lerle Çalışma Kılavuzu

Paylaş

Kılavuz, LGBTİ’lerle çalışan psikologlara, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dair temel kavramları, görüşme ilkelerini ve güncel bakış açılarını aktarırken, psikoloji alanında varolan homofobik/transfobik yaklaşım ve uygulamaları da sorguluyor.

LGBTİ’leri değiştirmeye, “düzeltemeye”, “normalleştirmeye” çalışan yaklaşıma karşı, “eğitimleri boyunca bu konuları tartışma/öğrenme fırsatı bulamamış olan ve bu nedenle LGBTİ’lerle mesleki alanda ilk kez karşılaştıklarında deneyimsizlik, şaşkınlık, çaresizlik hisleri yaşayan” psikologlarla dayanışmayı, onları güçlendirmeyi hedefliyor.

Ücretsiz kılavuz, basılı ve PDF formatında

Psikologlar ve psikoloji öğrencileri için hazırlanan kılavuzdan, genel olarak ruh sağlığı ile ilişkili tüm meslek çalışanları (psikiyatristler, psikolojik danışmanlar, sosyal hizmet uzmanları, psikiyatri hemşireleri, rehber öğretmenler) faydalanabilir.

Basılı formatı ücretsiz olarak dernekten alınabilen kılavuza, PDF olarak internetten de erişilebiliyor.

Kılavuzun basılı kitapçığına ulaşmak için ​todap.der@gmail.com adresine ​isim, meslek, kurum ve adres ​bilgilerinin gönderilmesi gerekiyor.

“Psikologlar İçin LGBTİ’lerle Çalışma Kılavuzu”nun PDF’si için tıklayın.

Homofobik olayan bir ruh sağlığı hizmeti

TODAP, kılavu LGBTİ’lere homofobik/transfobik olmayan bir ruh sağlığı ​hizmeti ​sunulmasının önemini vurguluyor ve “özneleri dinlemenin” önemini hatırlatıyor:

“Hakikate ulaşmanın yolu öncelikle öznelerin sözünü dinlemekten geçer. Psikologlar ‘ortalama’ insan psikolojisini, ruhsallığını ve davranışların çalışma mekanizmalarını kabaca bilebilirler. Ancak her öznenin ve grubun hikayesi biriciktir ve psikologların işi bu hikayeleri anlamak ve kişilerin yolculukları boyunca onların yürüyüşünü kolaylaştıracak birer eşlikçi olmaktır. Bu çerçevede, bize deneyimleriyle destek veren LGBTİ örgütlerine (Lambdaistanbul, Kaos GL ve SPoD) ve öznelere dayanışmaları için teşekkür ediyoruz.” (ÇT)

bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here