Anasayfa Haber Tofaş ve otomotiv yan sanayi fabrikası Mako’da süren eylem işçilerin kazanımıyla sona...

Tofaş ve otomotiv yan sanayi fabrikası Mako’da süren eylem işçilerin kazanımıyla sona erdi.

Paylaş

 

Tofaş işçileri sekiz gün önce maaşlarının iyileştirilmesi talebiyle eyleme başlamıştı. Dün gece geç saatlerde Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Cengiz Eroldu ve fabrika yönetimi ile bir araya gelen işçi temsilcileri taleplerini kabul ettirdi. Tofaş işçisi 25 Mayıs Pazartesi günü işbaşı yapacak.

Metal işçileri arasında hızla yayılan iş bırakma eyleminin başladığıRenault’ta ise eylem sürüyor.

Fabrika önünde işçiler adına açıklama yapan Tofaş işçi sözcülerinden Mehmet Altın, tüm çalışan işçilere seyyanen bin lira ve maaşlarda iyileştirme sözü verildiğini söyledi. Milliyet gazetesinin haberine göre Ramazan ayına kadar zam konusunda bir açıklama yapılacağını belirten Mehmet Altın, “Süreçten dolayı kimsenin işten çıkarılmamasını talep etmiştik, yönetimde bu isteğimizi kırmadı ve kimsenin yerlerinin değiştirilmeyeceği sözünü verdi. Yeni bir beyaz sayfa açarak işimizin başında olacağız, Sendikal tercihlerde de kimseye karışılmayacak ayrıca biz para haricinde diğer maddelerde anlaşmayı sağladık. Para da CEO’nun söyleyeceği rakama göre belirlenecek. O konuda da fazla bir sıkıntı kalmadı” dedi.

Görüşmenin yaklaşık üç saat sürdüğünü aktaran Altın, “Bazı arkadaşlarımızın işten çıkarılabileceği söylendiği için parada baskı yapmadık ama kimsenin çıkarılmayacağı konusunda söz aldık. Fabrikada çalışan 5 bin 400 civarındaki işçinin hepsini kapsayan bir anlaşma oldu” ifadelerini kullandı.

BBC Türkçe’den Şafak Timur’un haberine göre ise anlaşılan para net olmasa da işçilere prim şeklinde zam yapılmasına karar verildi. Bu zammın önce 1 hafta içinde yatmak üzere 1000 TL ve toplu sözleşmenin sona erme tarihi olan 2017 yılına kadar da yıllık 2400 lira prim olarak verileceği söyleniyor.

AA ise yaklaşık 5 bin 400 işçin bu sabah işbaşı yaptığı ve fabrikada üretimin başladığı haberini geçti.

Mako işçileri de kazandı

Türk Metal’in MESS ile imzaladığı üç yıllık sözleşmenin yenilenerek daha iyi bir sözleşme imzalanması talebiyle 5 gündür üretime ara veren Türkiye’nin en büyük otomotiv yan sanayi şirketlerinden Mako’da da işçilerle yönetim arasında anlaşma sağlandı. Gece geç saatlerde işçi temsilcileri ile görüşen fabrika yöneticileri, işçilerin talepleri olan; işten atılmama garantisi, toplu sözleşme sürecinde haklarını savunmadığını düşündükleri Türk Metal Sen’in temsilcilik tabelasının sökülmesi ve temsilcilik odasında işçilerin şu an sözcülüğünü yapan temsilcilerin oturması konusunda imzalı teminat mektubu vermesinin ardından yaklaşık 300 işçi eylemini sonlandırdı. Mako’da da Tofaş gibi 25 Mayıs Pazartesi günü işbaşı yapılacak.bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here