Anasayfa Ekoloji Tokat halkı HES’lere karşı ellik oynadı

Tokat halkı HES’lere karşı ellik oynadı

Paylaş

Tokat Tozanlı Vadisi’ne yapılmak istenen HES’lere karşı bölge halkı etkinlik düzenleyerek, yöresel ellik oyununu oynadı

tokat-hes-ellik-oyunu-2

Tüm Tokatlılar Derneği (TümTokDer) ve Tokat Dernekler Federasyonu’nun çağrısıyla 26 Eylül’de, Almus Cihet Kasabası’nda HES protestosu yapıldı. Bölge halkının yöresel oyunlardan ellik oyununu oynadığı ve semah döndüğü etkinliğe Tokatlı olan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu da katıldı.

“HES’lerle yaşamımız ve doğamız katlediliyor”

tokat-hes-ellik-oyunu-1

Kenanoğlu, Tozanlı Vadisi’ne yapılan HES’e bakıldığında doğayı nasıl bir felaketin beklediğinin görülebileceğini belirterek, “Tozanlı Vadisi’nde ırmak üzerine bir tane HES yapılmıştı zaten. Şimdi buradaki Cihet Kasabası’na da HES yapmak istiyorlar. Ancak özellikle yapılan ve biten HES’e baktığımız zaman buradaki doğal yaşamı ortadan kaldıracak şekilde, gür akan suların beton borular içerisine hapsedilmiş durumda olduğunu görüyoruz. Biten HES’e baktığımızda bizi, doğamızı nasıl bir çirkinliğin, nasıl bir felaketin beklediğini görebiliriz” dedi.

Kenanoğlu, HES ile yaşamın ve doğanın katledildiğini belirterek, “Bu HES’lerle hem köylünün topraklarını sulama imkanı kaybolmuş durumda hem de canlı türlerinin yaşam alanı ortadan kalkmış durumdadır. Para hırsına doymayan kapitalistler HES’lerle doğamızı, yaşam alanlarımızı katletmektedir. Kısa vadede birilerine menfaat sağlayan HES projeleri uzun vadede bölge halkının ve yaşayan tüm canlıların buraları terk etmesine neden olacaktır. Hiçbir şey canlıların, doğanın yaşamlarından değerli olamaz. Her şey para, her şey teknoloji değildir. Biz de eylemimizi ellik oynayarak, türküler söyleyerek semah dönerek gerçekleştiriyor, sesimizi böyle duyurmaya çalışıyoruz” dedi.

tokat-hes-ellik-oyunu

Eyleme çoğu yöresel kıyafetlerle katılan köylüler, bölgelerinde HES istemediklerini belirtti. Etkinlikte Tokat yöresinin oyunu olan ellik oynanırken, semah da dönüldü.

Sendika.Org

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here