Anasayfa Haber ‘Toplantıların periyodik yapılması gündeme gelmedi’

‘Toplantıların periyodik yapılması gündeme gelmedi’

Paylaş

Hükümetin amacı Kürt hareketini Cizre’den ‘uzaklaştırmak’mış!

ANKARA (DİHA) – Cizre’de yaşananlar üzerinden Kürt hareketini hedef alan Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki toplantı sonrasında, “Bu sadece bir asayişsizlik olayı değil, aynı zamanda Çözüm Süreci’ni de yakından ilgilendiriyor. Yine Cizre konusu gündeme geldiğinde, bunun bir siyasi boyutunun da olabileceği düşünülüyor” diye konuştu.

Bakanlar Kurulu Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapıldı. Toplantı sonrasında basının karşısına geçen ve soruları cevaplandıran Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, özellikle Cizre olayları konusunda İçişleri Bakanının bilgilendirmede bulunduğunu söyledi.

Toplantının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla başladığını belirtten Arınç, “Sayın Cumhurbaşkanımız açış konuşmasında, Sayın Başbakanımızın ve hükümetinin ve kendilerinin, sadece millete hizmet amacıyla çalıştığını, başbakanlığı döneminde de cumhurbaşkanlığı döneminde de başka bir gayesinin bulunmadığını, millete hizmet yolunda çalışmak için de cumhurbaşkanlığının görev ve yetkilerinin olabildiğince daha çok koşarak, çalışarak, hükümet ile uyum içerisinde bir gayret göstererek gerçekleştirilebileceğini söyledi” diye konuştu.

‘Cizre olayı süreci de ilgilendirir’

Cizre’deki gelişmeleri de değerlendiren Arınç, olay yerine çok sayıda zırhlı araç takviye ettiklerini belirterek, “Bu sadece asayişsizlik olayı değil aynı zamanda Çözüm Süreci’ni de yakından ilgilendiriyor. Yine Cizre konusu gündeme geldiğinde, bunun bir siyasi boyutunun da olabileceği düşünülüyor. Yani orada ölen sadece 12 yaşındaki masum bir yavrumuz değil veya daha önceki olaylarda hayatını kaybedenler değil şu anda sayının 8 civarında olduğunu biliyorum” diye konuştu. Arınç, “Bir adli soruşturma sürecimiz var, başsavcılık tarafından yürütülen, mülkiye müfettişlerimiz ve polis başmüfettişlerimiz tarafından götürülen bir de idari soruşturmamız var. Cizre, nüfusu çok yoğun olan ilçemiz ve geçmişten bu yana bu tür olaylara zemin hazırlanması için bazı çalışmaların yapıldığını da biliyoruz” diye konuştu.

Bölgeye askeri ve zırhlı araçlar ve takviye güçler sevk edildiğinin altını çizen Arınç, hendeklerin kapatılması için de oraya araçların sevk edildiğini söylEDİ. “Ayrıca olaylar bütün boyutlarıyla inceleniyor” diyen Arınç, devamında, “Çünkü orada HDP’li milletvekillerinin de gitmesi ve bazı talimatların verilmesini takiben bunun geriye 12 yaşındaki bir çocuğun cansız cesedi olarak dönmesi, hepimizi fevkalade üzdü” diye konuştu. Arınç’ın konuşmasının devamında Kürt hareketini işaret ederek, “Bunların hepsi bir mesaj olabilir. Yani, ‘biz silahı elden bırakmayız, şiddeti elden bırakmayız, burası bizimdir, kimseye vermeyiz, burada ancak biz olabiliriz, başkasının burada yaşama hakkı yoktur’ diyen bir eşkıya grubu varsa bunlarla mücadele etmek, bunların sesini kesmek, bunları o bölgeden artık ilişiğinin kalmayacak şekilde uzaklaştırmak, şüphesiz hükümetimizin görevidir” diye konuştu.

“Bir taraftan toplumsal olaylar, şiddet olaylarına dönüşmesin, kan dökülmesin diye çaba sarf ederken bir taraftan da Cizre‘de, o Peygamber şehrinde, Hazreti Nuh’un bulunduğu bir şehrimizde, böylesine gözü dönmüş canilerin, cinayet işlemesine kesinlikle izin vermeyeceğiz” diyen Arınç, “Cizre konusunda fevkalade hassastır. Bu hassasiyeti biliyoruz. Bu olayların bir daha yaşanmaması, olaya sebebiyet verenlerin süratle bulunup cezalandırılması, adliye önüne çıkarılması temel hedefimizdir” ifadelerini kullandı.

‘Toplantıların periyodik yapılması gündeme gelmedi’

Arınç, Erdoğan başkanlığında peryodik toplantılar yapılıp yapılmayacağına yönelik bir soruyu da, “Müteakip, Bakanlar Kurulu toplantımız Allah izin verirse 26’sında. Her zaman pazartesi yaptığımız gibi, Başbakanlıkta yapılacaktır. Bu tür toplantıların periyodik olarak yapılması gündeme gelmemiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, ilerleyen süreç içerisinde tekrar bir toplantıya başkanlık etme isteğini ileri sürerse Sayın Başbakanımızla birlikte buna karar verirler ama sizin ifade ettiğiniz gibi rutin olarak bu toplantılar yapılmayacaktır, ne ayda bir ne iki ayda bir. Bu konu görüşülmemiştir” şeklinde konuştu.

(kk)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here