Anasayfa Haber Toprak ağaları köle tüccarlığına başladı

Toprak ağaları köle tüccarlığına başladı

Paylaş
  • DAİŞ katliamına maruz kalmamak için Suruç’a oradan da Adana’ya göç eden 800 Kobanêli, Çukurova’nın toprak ağalarının insafına bırakıldı.
 DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye yönelik işgal saldırıları nedeniyle Suruç’a, oradan da Adana’ya göç etmek zorunda kalan 800 Kobanêli, Karataş ilçesinde insanlık dramını yaşıyor. Toprak ağalarına karın tokluğu ile çalışan işçilerden 7 çuval soğan toplamayana yevmiye verilmiyor.

İnsanlık düşmanı DAİŞ çetelerininKobanê’ye yönelik işgal saldırılarının ardından on binlerce Kobanêli, göç yollarına düşmek zorunda bırakıldı. DAİŞ katliamına maruz kalmamak için Suruç’a oradan da Adana’ya göç eden 800 Kobanêli, Çukurova’nın toprak ağalarının insafına bırakıldı. Karataş ilçesinde derme-çatma çadırlara yerleştirilen Kobanêlilerin, yaşlı, çocuk, hasta demeden köle gibi çalıştığı ortaya çıktı. Binlerce dönüm ekili arazide soğan toplayıcılığı yapan Kobanêlilere, günlük 7 çuval soğan toplatılmadan yevmiyeleri de verilmiyor. Ayrıca ucuz iş gücü bulan fırsatçı toprak ağaları, çalıştırdıkları Kobanêli işçilerin tarlalarda bulunan hasadının tamamını toplamayana kadar ücretlerini de ödemiyor.

Karataş ilçesinde naylon çadırlarda aylardır yaşam mücadelesini veren savaş mağdurlarından Salih Şêxo, köle muamelesi ile karşılaştıklarını dile getirerek, aylardır çalışan çocuklarının yevmiyelerini aldıkları takdirde Kobanê’ye geri döneceklerini belirterek, “Biz 800 kişilik bir grup, Kobanê’ye dönmeden önce biraz çalışmak için Adana’ya geldik. Burada tarlalarda çalışabileceklerimizi söylediler. Ancak bize ırgat gözü ile dahi bakılmadığını gördük. Savaş mağduru olduğumuzu bilen buradaki toprak ağalarının bize köle muamelesini yaptığını fark ettik. Şimdi geri dönmek istiyoruz, fakat bir toprak ağası bizi başka bir toprak ağasına teslim ederek mahsulünü karın tokluğu ile toplatıyor. Eğer çalıştığımız sürede yevmiyelerimizi verselerdi bir an önce Kobanê’ye geri dönerdik” dedi.

7 ÇUVAL SOĞAN TOPLAMAYANA YEVMİYE YOK

DAİŞ çetelerinin saldırıları nedeniyle göçebe bir yaşama mahkum olan bir diğer Kobanêli Eli Mihemed, eşi ve 8 çocuğu ile birlikte soğan toplayıcılığı yapıyor. 7 çuval soğan toplandığı takdirde kendilerine bir yevmiye verildiğini dile getirerek şöyle konuştu: “Soğanları toprağın içinden çıkartıyoruz, temizledikten sonra çuvallara yerleştiriyoruz. 7 çuval topladığında bir yevmiye veriliyor. Biz 10 kişilik aile, günde 30 çuval toplayabiliyoruz. 10 kişi 4 yevmiyeye çalışıyoruz. Ama mecburuz başka da çaremiz yok, bu toprak ağaları resmen insan tüccarları gibi. Gitmek istememize rağmen artık kendileri bizi rahat bırakmıyor. Yaşlı, çocuk, hasta demeden herkesi köle gibi çalıştırıyorlar. DAİŞ evlerimizi talan etti, araçlarımıza el koydu, elimizde biraz para olsun öyle dönelim dedik. Yoksa buradaki toprak ağalarının tuzağına asla düşmezdik.”

YORGUNLUKTAN TARLADA UYUYORLAR

6 çocuk annesi Xiznê Osman, çocuklarını böylesi sefil bir yaşama mahkum ettiği için utandığını dile getirerek, “Kobanê özgürleştiği an keşke dönseydik, nerden bilirdik böylesi bir yaşama mahkum kalacağız. Çocuklarıma bu sıcağın altında azar işitip, soğan toplattığım için utanıyorum. Şu an aciz olduğumuz için ne söylesek boştur, DAIŞ denilen vahşiler evlerimizi yaktı, Türkiye’de bizi köle gibi kullanıyor. Burada kadınların yaşadığı dram insanı yaşamaktan soğutuyor. Çoğu zaman kadınlar, çadırlara varabilecek gücü kalmıyor ve çocukları ile birlikte tarlada aç yatarak sabahlıyor” diye konuştu.

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here