Anasayfa Haber Trabzon’da HDP’ye yapılan saldırıya Trabzonlular ve YSGP tepki gösterdi.

Trabzon’da HDP’ye yapılan saldırıya Trabzonlular ve YSGP tepki gösterdi.

Paylaş

İstanbul’da yaşayan Trabzonlu HDP’liler, geçtiğimiz hafta ırkçı grupların Trabzon’da düzenlediği nefret gösterisini protesto ederek, “Trabzon’da faşizme geçit vermeyeceğiz” dedi.

İstanbul’da yaşayan Trabzonlu HDP’liler ve demokratlar, geçtiğimiz hafta ırkçı grupların HDP Trabzon İl Örgütünün açılacağının belirtildiği bina önünde “HDP’yi açtırtmayız” tehditleri ile yaptıkları nefret söylemlerinin kullanıldığı saldırıyı, HDP İstanbul İl Örgütünde yaptıkları basın toplantısı ile protesto etti.

Trabzonlu HDP’liler adına basın açıklamasını yapan Cemalettin Küçük, Trabzon’da geçtiğimiz hafta yaşanan olayları hatırlattı ve Trabzon’un faşizme, linç kültürüne teslim olmayacağını söyledi. Uzun yıllardır Trabzon üzerinde uygulanmaya konulan baskıcı, faşist linç kültürünün son yıllarda normal karşılanır duruma geldiğini belirten Küçük, bu yolla tarihinde devrimcileri bağrına basan Trabzon’un bu tarihinden uzaklaştırılmak istendiğini dile getirdi.
680x680nc-ist-280215-trabzonlular-aciklama-
“Trabzon üzerinden gerici, faşist linç kültürü sağlanarak politika yapmaya çalışanlar bilsin ki bu kentin devrimcileri, demokratları var” diyen Küçük, Trabzonlular olarak hangi kentte olurlarsa olsunlar Trabzon meydanlarını faşist gösterilere teslim etmeyeceklerini söyledi. Küçük son olarak, “Trabzon’da faşizme geçit vermeyeceğiz” dedi ve Trabzon tarihinde devrimci demokrat yaşama sahip çıkanlarla kol kola olmaya devam edeceklerini söyledi. İSTANBUL (DİHA)

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP) Eş sözcüsü Naci Sönmez Trabzon’da HDP’ye yapılan saldırı nedeniyle Trabzon’a  destek ziyareti gerçekleştirdi.
Naci Sönmez yaptığı açıklamada şunları söyledi:
2015 seçimlerinin birçok açıdan zorlukları ve kimi gerilimleri olacağını zaten öngörüyorduk. Trabzon bu zorlukların en fazla yaşanma ihtimali olan illerimizden biridir. Trabzon devletin derin ilişkilerinin özel laburatuar çalışması yaptığı ve barış ve kardeşlik mücadelesinin en fazla hasar almış olduğu bir ilimizdir.
Geçtiğimiz günlerde yaşanmış olan olayın en fazla bizim işimizi zorlaştırdığını bildiğim için ilk günden bu yana Trabzon ile günü birlik ilişki sürdürerek, nihayetinde de bizzat gidip yerinde gelişmeleri takip etmiş olduk.
 İlk temasımızı arkadaşlarımızla birlikte Trabzon Valiliğine yaptık. Sonrasında il emniyet müdürlüğünü ziyaret ettik.
Her iki görüşmede partimizin Karadeniz bölgesindeki tarihten taşıdığı sorumlulukları ve bugünde kendi bağımsız siyasal kimliğinin yöre açısından farkındalığını ifade ettik.
HDP ile partimiz arasındaki ilişkiyi anlatarak, Karadeniz’de bu projenin bizim sorumluluğumuzda ve bizim ilgi alanımızda olduğunu anlatarak, HDP’ye yönelik her saldırının doğrudan bizi ilgilendirdiğini anlaşılır bir şekilde ifade ederek, bu tür gelişmelerde bu gerçeğin bilinerek hareket edilmesinin önemine vurgu yaptık.
 Daha sonra ÖDP Trabzon il örgütünü ve KESK’i ziyaret ederek görüş alışverişinde bulunduk.
images
Bu görüşmelerde de HDP’ye Trabzon’da yapılan bu saldırıların esasında bütün demokrat sol güçlere genel olarak bir gözdağı olduğunu ifade ederek, dayanışmaya ve birlikte hareket etmeye dikkat çekilmiş olduk. dedi
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here