Anasayfa Haber Anlaşmalı operasyon, bir asker hayatını kaybetti.Türbedeki değerli eşyalar ve Süleyman Şah’ın naaşını...

Anlaşmalı operasyon, bir asker hayatını kaybetti.Türbedeki değerli eşyalar ve Süleyman Şah’ın naaşını Kobanê Kantonu’nun Aşme ber Ferêt köyüne taşındı

Paylaş

 URFA (DİHA) – Kobanê Kanton yönetimi ile varılan antlaşma sonucu Türk ordusuna bağlı yaklaşık 40 zırhlı araç Kobanê üzerinden Süleyman Şah Türbesi’ne operasyon düzenledi. Operasyon sonucunda türbenin kampüsündeki karakolda kalan 105 asker tahliye edilirken, bir askerin kaza sonucu yaşamını yitirdiği iddia edildi.
680x680nc-Kobane-22-02-15-turk-tank-editorya-dikkatine60
Kobanê Kanton yönetimi ile varılan antlaşma sonucu Türk ordusuna bağlı aralarında tanklarında olduğu yaklaşık 40 zırhlı araç Kobanê üzerinden Süleyman Şah Türbesi’ne operasyon düzenledi. Operasyon sonucunda türbenin kampüsündeki karakolda kalan 105 asker tahliye edilirken, 1 askerin kaza sonucu yaşamını yitirdiği iddia edildi.

Kobanê ile Raqqa arasında Fırat’ın kenarına düşen Süleyman Şah Türbesi ve kampüsündeki Saygı Karakolu yaklaşık 6 aydır terör örgütü DAİŞ’in kuşatmasındaydı. Son günlerde kuşatmayı daraltan DAİŞ, karakoldaki Türk askerlerini tehdit ediyordu. Normalde 15 günde bir ikmal yapılan karakola bu sebeple 6 aydır ikmal yapılamıyordu.

Sınıra yaklaştırmadılar
680x680nc-Kobane-22-02-15-turk-tank-editorya-dikkatine20
Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, bu çerçevede Kobanê Kanton yönetimi ile görüşen devlet yetkilileri Süleymanşah’a düzenlenecek operasyon konusunda kanton yetkilileri ile anlaştı. Anlaşma gereği Kobanê üzerinden açılacak koridordan geçecek Türk askerleri, türbeye operasyon düzenleyecek, askerleri kurtaracaktı. Operasyonun düğmesine dün akşam saatlerinde basıldı. Sınıra zırhlı araç, tank sevk eden askerler, sinyal bozucu araçlar ile Suruç ve Kobanê’deki tüm iletişim ağlarını kesti. Aynı anda savaş uçakları sınırda sortiler yaparken, 4 askeri helikopterde sürekli sınır hattında gözlem yaptı. Bu arada sınıra giden yolda kurulan barikatlar ile basın dahil kimse sınıra yaklaştırılmadı.

Valilik yasaklamıştı

Operasyonun güvenliği için Urfa Valiliği de 19 Şubat ile 23 Şubat arasında Kobanê sınır hattını askeri bölge ilan etmişti. Tüm bu gelişmelerden sonra dün gece saat 21.00 sıralarında düğmeye basıldı ve Türk ordusuna ait tank ve zırhlı araçlar Mürşitpınar (Kobanê Serxet) Sınır Kapısı’ndan Kobanê’ye girdi. Azadi meydanından geçen 40 civarındaki zırhlı araç, yönünü Süleyman Şah Türbesi ve karakoluna çevirdi.

Askerler tahliye edildi

Operasyon sonucunda karakolda bulunan 20’yi aşkın bordo bereli subay ile 20’yi aşkın muvazzaf subay ve astsubay olmak üzere 105 asker tahliye edilirken, bir askerin tankın paletlerine takılması sonucu kaza ile yaşamını yitirdiği belirtildi. Tahliye edilen askerlerin Suruç ilçesindeki jandarma tabur komutanlığında tutulduğu öğrenildi.

Öte yandan Genelkurmay’dan sabah saatlerinde yapılan açıklamada, türbedeki değerli eşyalar ve naaşını YPG/YPJ güçlerinin denetimindeki Kobanê Kantonu’nun Aşme ber Ferêt köyüne taşındığı belirtildi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here