Anasayfa Haber TSK’dan Zergele Köyü Açıklaması

TSK’dan Zergele Köyü Açıklaması

Paylaş

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki Zergele köyünün bombalanmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Dün yapılan bombalamanın “sivil yerleşim alanına yönelik olmadığını” iddia etti. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yaptığı açıklama şöyle:

“1. Bazı basın yayın organlarında Irak Kuzeyine icra edilen hava harekâtı esnasında bir köyün bombalandığı ve sivil şahıslardan ölen ve yaralananların bulunduğu iddiası yer almıştır.

2. Konu ile ilgili olarak Dışişleri Bakanlığımız bir açıklama yapmıştır.

3. Irak Kuzeyindeki ve yurt içindeki Bölücü Terör örgütü mensubu teröristlere ait hedefler, çok titiz ve detaylı bir çalışma sonucunda, görüntülü verilere dayalı olarak teyit edilmiş şekilde, ehil personel tarafından belirlenmektedir.

4. Basında yer alan iddia yeniden değerlendirilmiş, vurulan hedefin bir köy olmayıp Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristlerin barınma alanı olduğu, bombanın tesir alanı içinde ve yakınında sivil yerleşim alanı bulunmadığı belirlenmiştir.”

Ne olmuştu?

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları PKK’nin Kandil, Zap, Metina, Haftanin ve Hakurk alanlarını bombaladı. TSK uçakları dün 04.00 dolaylarında, sivillerin yaşadığı Zergele Köyü’nü de bombaladı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), bombardımanda on sivilin öldürüldüğünü, 15 kişinin yaralandığını açıkladı.

“Bir kez daha Kürdistan halkı olarak sarsıldık” denen DTK açıklamasında Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) başta olmak üzere tüm uluslararası kuruluşları ve Türkiye toplumunu tepki göstermeye çağırdı.

Saldırıya tepki gösteren Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) “Bu saldırıyla Güney Kürdistan halkının da hedef alındığı ortaya konulmuştur” dedi. – BİANET

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here