Anasayfa Haber TTB Başkanı Beyazıt İlhan: 105 Ölü Tespit Ettik, 30 Yaralının Durumu Ağır

TTB Başkanı Beyazıt İlhan: 105 Ölü Tespit Ettik, 30 Yaralının Durumu Ağır

Paylaş

Sağlık Bakanlığı Ankara’daki patlamada 53’ü yoğun bakımda 131 yaralı olduğunu açıkladı. Bakanlık daha önce ölü sayısının da 97 olduğunu belirtmişti.

DNA ile ölü sayısı netleşecek

bianet’e konuşan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Beyazıt İlhan, kendilerinin  şu ana kadar 105 ölü tespit ettiklerini belirtti.

“Ölü sayısında farklılık olması ismi tespit edilemeyenler ve parçalanmış bedenler nedeniyle ortaya çıkıyor. Şu anda otopsiler sonuçlandı. Ancak ortada parçalandığı için anlaşılamayan vücut parçaları var. Bir kişiye mi, kaç kişiye ait bilinmiyor. Bunlar ancak DNA sonuçlarıyla ortaya çıkacak. O da iki, üç gün içinde olacak. O zaman ölü sayısı da netlik kazanacak. Ancak biz hekimlerden, adli tıptan ve hastanelerde 105 kişinin öldüğünü tespit ettik. Yeniden kontrol ediyoruz. HDP’nin verdiği 128 sayısında bazı isim benzerlikleri nedeniyle mükerrer kayıtlar olabilir.”

30’unun hayati tehlikesi var

İlhan, 53’ü yoğun bakımda 133 yaralıdan hayatı tehlikesi olan 30’un üstünde kişi olduğunu belirtti.

“Patlamanın ardından 440 yaralı hastaneye başvurdu. Bunların bir bölümü ayakta tedavi oldu. Bir bölümü birkaç gün içinde taburcu edildi. Ancak geriye kalan yaralılar arasında ne yazık ki hayati tehlikesi devam eden 30’un üstünde kişi var.”

İlk günkü kan ihtiyacını aksine İlhan, şu anda kan bankasından gerektiğinde kan ihtiyacının karşılanabildiğini ekledi.

HDP: Verdiğimiz sayıda hata var

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Basın Bürosu, 128 kişinin hayatını kaybettiğine dair açıklamalarında hata olduğunu belirterek özür diledi ve Sağlık Bakanlığı’nın elindeki bilgileri paylaşmamasını kınadı.

“Katliamın ardından sağlık kurumlarından ve başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere resmi mercilerden bilgi alınmasında yaşanan sıkıntılar ve engeller, farklı kurumlardan Kriz Masamıza ulaşan listelerin birleştirilmesinde karşılaşılan zorluklar, kendisinden haber alınamayanların varlığı, Adli Tıp’taki numaralandırma sistemi ve cenazelerin beden bütünlüğünde karşı karşıya kalınan durum, tam kayıp sayısını açıklamayı zorlaştırmış, verdiğimiz sayılarda hata olduğu anlaşılmıştır. Bu hata nedeniyle kamuoyundan ve halklarımızdan özür diliyoruz.”bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here