TTB ve SES: AKP’nin savaş politikalarına karşı çıkacağız

Paylaş

İstanbul’da TTB ve SES ‘Beyaz Nöbet’ eyleminde Cizre’de yaşanan abluka ve katliamlarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada ‘Barış için koordinatımız Cizre ve Cudi Mahallesi’dir. Ölümlere seyirci kalmayın’ denildi

 

İstanbul’da bugün (27 Ocak) Türk Tabipler Birliği ( TTB) ve Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) devam eden “Beyaz nöbet” eyleminde Cizre’de yaşanan abluka ve katliamlarla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada ilk olarak İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi İncilay Erdoğan söz aldı. Erdoğan, ölüm haberleri ile uyanmak istemediklerini ifade etti. Kadınların zılgıtları sokaklarda olan kadar mücadele edeceklerini belirten Erdoğan, “Bizler burada yaşamıyoruz. Ölümler ülkesinde yaşamak istemiyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın ölümlerin sorumlusudur. İnsanlar ‘112 yerine AİHM’i arıyoruz’ diyorlar. Sorumlulara sesleniyoruz, insanların yaşam hakkına sahip çıkın” dedi.

Erdoğan’ın ardından söz alan THİV Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise, AİHM’in tedbir kararının uygulanamadığını, hastanelerin karargaha dönüştüğünü, Sağlık Bakanlığı’nın kolluk kuvvetlerini beslediğini vurguladı. Aylardır katliamların devam ettiğini söyleyen Fincancı, yaşananların soykırımı işaret ettiğini aktardı.

SES Bakırköy Eşbaşkanı Nurdan Güngör ise sağlık emekçileri adına yaptığı açıklamada, aylardır yaşananların vahşet olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Yaralılar konusunda İçişleri Bakanlığı bir adım atmıyor. Tedbir kararları olmasına rağmen yaralılar hastanelere kaldırılmıyor. Yaralılar için 112 yerine AİHM’e başvuru yapılıyor. Ölümler giderek artıyor. Devlet yetkililerine sesleniyoruz, savaştan vazgeçin barış için silahları susturun. Yan yana savaşa karşı durmalıyız. Hep birlikte yaşamazsak güvende olmayacağız. Barış her birimiz için gereksinimdir. AKP’nin savaş politikalarına karşı çıkacağız. Barış için koordinatımız Cizre ve Cudi Mahallesi’dir. Ölümlere seyirci kalmayın.”

Sendika.Org

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here