Anasayfa Haber Tüfek, kanlı sopa ve taş var ancak suç unsuru yok!

Tüfek, kanlı sopa ve taş var ancak suç unsuru yok!

Paylaş

Tarsus’ta 6-8 Ekim’de gösteri yapan gruba, Hür Dava Partisi ve Mustazaflar Derneği üyeleri silahlı, taşlı ve sopalı saldırı düzenlendi. Olayda 3 kişi yaralanırken, polis, dernekte yaptığı aramada, kanlı sopalar ile çok sayıda taş bulmasına rağmen “Herhangi bir suç unsuruna rastlanılmamıştır” şeklinde tutanak tuttu. Derneğin önünde 2 adet pompalı tüfek, 103 adet fişek ve 1 adet büyük bıçakla yakalanan ve Hür Dava Partisi üyesi olduğu belirtilen M.Ç. hakkında ise sadece “Bıçak bulundurmak ve görevi yaptırmamak için direnmek”ten işlem yapıldığı ortaya çıktı.

Mersin’in Tarsus ilçesinde 6-8 Ekim Kobanê Serhildanı sırasında Hür Dava Partisi ve Mustazaflar Derneği Tarsus Şubesi’nden 7 Ekim tarihinde yurttaşların üstüne silahlarla açılan ateşte 3 kişi yaralandı. Aynı saatlerde polisler, ateş edildiği gerekçesi ile dernekte bir defaya mahsus CMK’nin 116/ç maddesi gereğince arama yaptı. Arama sonrası tutulan tutanakta, dernek binasında çuval dolusu taş ile birlikte 13 adet tahta, demir ve plastik sopa ele geçirildiği belirtilirken, sopalardan birinin ise kanlı olduğunu belirtildi. Ayrıca tutanakta dernekte 25 kişinin bulunduğu ve 4 kişinin de yaralı olduğu belirtilirken, bu kişilerin de hastaneye sevk edildikleri yer alıyor. Dernekte bulunan taş ve sopalara rağmen 10 polisin imzasının bulunduğu tutanakta, “Herhangi bir suç unsuruna rastlanılmamıştır” ifadelerine yer verildi.
680x680nc-ada-260315-cephane-var-suc-unsuru-yok5 680x680nc-ada-260315-cephane-var-suc-unsuru-yok3 680x680nc-ada-260315-cephane-var-suc-unsuru-yok1
Üzerinden cephane çıktı ‘bıçak bulundurmaktan’ yargılandı

Alınan bu tutanağın ardından olası bir saldırı ihtimaline karşılık dernek binası etrafında güvenlik önlemi alan polis, yaklaşık bir saat sonra derneğe girmeye çalışan Hür Dava Partisi üyesi olduğu belirtilen M.Ç. adlı kişiyi gözaltına aldı. Bununla ilgili tutulan tutanak raporunda ise, M.Ç. isimli kişinin askeri kamuflajlı sırt çantalı olduğu ve durdurularak yapılan aramada üzerinde 2 adet pompalı tüfek ile birlikte bu silahlara ait 103 adet fişek ve 1 adet büyük bıçak ele geçirildiği ifadeleri yer alıyor. Tutanakta M.Ç.’nin gözaltına alınarak Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtilirken, M.Ç. hakkında sadece “Bıçak bulundurmak ve görevi yaptırmamak için direnmek”ten işlem yapıldığı ve gönderildiği cezaevinden 6 gün sonra tahliye edildiği ortaya çıktı.

‘Yasaklar eylemciler için var, IŞİD için yok’

Söz konusu kişilerin eylemci gruba saldırdıkları ve aralarında bir çatışmanın olduğunun açık olduğunu ifade eden avukat Abdulselam Duran, dernekte yakalanan kanlı sopa ve diğer malzemelere rağmen işlem yapılmamasına tepki göstererek, elinde bir taş veya taş izi olan gençlerin “örgüt üyeliği”nden yargılandığına dikkat çekti. Duran, “Görülen o ki IŞİD yandaşları polise yardımcı gruplar olarak kabul ediliyor. Bu durumda ortaya çıkan şudur ki, kanunla belirtilen yasaklar sadece demokratik hak talepleri için sokağa çıkanlar için var” dedi.

Tarsus’ta ne olmuştu?

Tarsus’un Çağlayan Mahallesi’nde 7 Ekim’de Hür Dava Partisi ve Mustazaflar Derneği üyesi bir grubun halka saldırdığı bilgisini alan yurttaşlar, Fahrettinpaşa, Kavaklı, Feyzi Çakmak mahallelerinde bir araya gelerek mahalleye doğru yürüyüş yapmıştı. Hür Dava Partisi ve derneğin yakınlarına gelen yurttaşlara buradan bir grup ellerindeki silahlar ile ataş açmıştı. Hür Dava Partisi binası üzerinden açılan ateş sonucu İhsan Kızılarslan, Cevdet Kıpçak ve Erhan Akbay yaralanmıştı.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here