Anasayfa Emek TÜİK verileri açıklandı; yolsuzluk düzeni sürdükçe yoksulluk ve işsizlik artıyor.

TÜİK verileri açıklandı; yolsuzluk düzeni sürdükçe yoksulluk ve işsizlik artıyor.

Paylaş

(Özgürlükçü Sol)-TÜİK verilerine göre 2006 yılında % 9 seviyesine kadar düşen işsizlik oranı 2014 yılında  % 9,9’a yükseldi. Bu oranlar doğru olarak kabul edilirse 15 yaş ve üzerindeki nüfus kesiminde 3 milyona yakın insan işsiz.

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2014 yılında 2 milyon 853 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise %9,9 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde %9 kadınlarda ise %11,9 oldu. Aynı yılda tarım dışı işsizlik oranı %12 olarak tahmin edildi. 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı %17,9 iken, 15-64 yaş grubunda bu oran %10,1 olarak gerçekleşti.

Bu verilere göre Türkiye işsizlik oranında Orta Afrika Cumhuriyeti, Belize, Surinam, Ekvador gibi bazı ülkeleri geride bıraktı.

resim

Gençler ve kadınlarda işsizlik oranı yüksek

Yayınlanan oranlarda gençlerde ve kadınlardaki işsizlik oranlarının fazlalığı dikkati çekti. Buna göre 15-24 yaş aralığındaki işsizlik oranı % 17,9 olarak görülürken, aynı yaş grubundaki kadınlarda ise bu oran % 20,4 olarak belirlendi.

Kürt illeri işsizliğin en yüksek olduğu yerler

İşsizlik oranının en yüksek olduğu bölge %24 ile (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) olurken, bunu %17,4 ile (Şanlıurfa, Diyarbakır) takip etti

İşsizlik oranının en yüksek olduğu bölge %15,6 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi iken, en düşük olduğu bölge % 5,3 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi oldu. Erkeklerde işsizlik oranının en yüksek olduğu bölge %16,4 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi iken, kadınlarda %15,6 ile İstanbul Bölgesi oldu.

Sermaye sahipleri büyürken işsizlik yükseliyor

Açıklanan veriler, uygulanmakta ola ekonomi politikalarının kimin için refah kimin için sömürü dayattığını, kimin karlı kimin zararlı çıktığını bir kez daha gösterdi.

Şirketler ve sermaye büyüdükçe gençler işsiz kalıyor, kadınlar iş hayatının dışına itiliyor. Yolsuzluklar devam ettikçe başta Kürtler olmak üzere Türkiye halkları yoksullaşıyor.

(Özgürlükçü Sol)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here