Anasayfa Haber Tuncel 6 ayrı soruşturmadan ifadeye çağrıldı . Ceylanpınar’da 2 kişi daha tutuklandı.Cizre’de...

Tuncel 6 ayrı soruşturmadan ifadeye çağrıldı . Ceylanpınar’da 2 kişi daha tutuklandı.Cizre’de polis 2 kişiyi silahla vurdu.Nusaybinliler direndi, polis çekildi.

Paylaş

Tuncel 6 ayrı soruşturmadan ifadeye çağrıldı

 

 İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel hakkında “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 6 ayrı soruşturma başlattı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul eski Milletvekili Sebahat Tuncel hakkında “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 6 ayrı soruşturma başlattı. Soruşturmaya konu olan iddialar ise, 2008 ve 2009 yıllarında seçim çalışmaları sırasında Anadolu Yakası’nın çeşitli ilçelerinde yapılan konuşmalar oluşturuyor. Tuncel “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağrıldı.

Ceylanpınar’da 2 kişi daha tutuklandı

– Ceylanpınar’da tutuklama furyası bugün de devam etti. Sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 3 kişiden 2’si tutuklandı.

Siyasi soykırım operasyonlarının hız kesmeden devam ettiği Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bugün sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında HDP Ceylanpınar İlçe Yöneticisi Serdar Fırathan, babası Abdulkadir Fırathan ve Deniz Günaşan isimli yurttaşlar gözaltına alındı. Abdulkadir Fırathan emniyette ifade verdikten sonra serbest bırakılırken, Serdar Fırathan ve Deniz Günaşan ise Ceylanpınar Adliyesi’ne çıkarıldı. Fırathan ve Günaşan, “sosyal medya üzerinden örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla savcılık tarafından tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Mahkemede “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanan Fırathan ve Günaşan, Urfa E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

 

Cizre’de polis 2 kişiyi silahla vurdu

 

 Silvan için ayağa kalkan Cizre’de evlerine giden Mehmet Emin Butanri ve Rafet Aşut adlı yurttaşlar Hükümet Konağı’nda bulunan polislerce açılan ateş sonucu yaralandı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Silvan’da yaşanan devlet güçlerinin ağır saldırılarını protesto etmek için sokaklara çıkarak, ilçenin en işlek caddeleri olan Yafes, Orhan Doğan, İdil ve Nusaybin caddelerine araçlarını park eden yurttaşlara polis bir kez daha saldırdı. Cadde ortasında park edilen araçları kobra ve akrep tipi zırhlı araçlarla önünde metrelerce sürükleyerek yolu açan polis, Dörtyol, Yafes Caddesi ve Cizre Devlet Hastanesi civarında konuşlanarak, Cudi, Nur ve Yafes mahallelerini taramaya başladı. Polislerin kullandığı bomba atarlar mahalle aralarında büyük bir gürültüyle patlarken, mahallelerden zılgıt ve slogan sesleri yükseliyor.

Evine gitmek isteyen 2 yurttaş vuruldu

Polisin bu mahallelere dönük ağır silahlarla saldırıları devam ederken, evlerine gitmek isteyen 2 yurttaş, Hükümet Konağı’na 100 metre uzaklıkta bulunan Şah Mahallesi Almira Sokak’ta polislerce vuruldu. Çarşıdan Almira Sokak’ta bulunan evine gitmek isteyen Mehmet Emin Butanri (42) isimli yurttaş, evine yakın bir yerde Hükümet Konağı’nda bulunan polislerce el dirseğinden vurulurken, aynı sokak üzerinden Sur Mahallesi’ndeki Kerem Oteli yakınlarındaki evine gitmek Rafet Aşut (23) isimli yurttaş da polislerce Almira Sokak’ta kol ve kalçasından vuruldu. Almira Sokağı’na kobra tipi zırhlı araçların ablukasında gelen ambulanslarla alınarak Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırılan her iki yurttaş, tedavi altına alınırken, yaralılardan Butanri’nin hayati tehlikesinin bulunmadığı, Aşut’un ise ağır yaralı olduğu öğrenildi.

Öte yandan sabah saatlerinden itibaren özel harekat timlerinin konuşlandığı Cizre Devlet Hastanesi’ndeki polis ablukası devam ediyor.

Nusaybinliler direndi, polis çekildi

 

– Mardin Nusaybin’de zırhlı araç ve kepçelerle mahallelere giren polise halk direndi. Halkın 7’den 77’ye direnişi üzerine polis mahalleyi terk etmek zorunda kaldı.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde akşam saatlerinde onlarca polis ve özel harekat timleri, çok sayıda zırhlı araç ve kepçelerle Çağçağ Caddesi’ndeki barikatları kırarak, caddeye girdi. Fırat, Abdulkadirpaşa, Dicle ve Yenişehir mahallelerini birbirine bağlayan Çağçağ Caddesi’ndeki sokaklara polis ağır silahlarla saldırdı. Saldırıda birçok ev kurşunların hedefi olurken, caddede yurttaşlara ait bulunan araçlara kepçelerle büyük hasar verildi.

7’den 77’ye halk sokaklara indi

Polisin yoğun saldırısına karşı 4 dört mahalledeki halk ise sokaklara çıkarak, ses çıkarma eylemi yaptı. 7’den 77’ye halk sokaklarda zılgıt ve sloganlarıyla polis saldırılarına karşılık verince, polis geri çekilmek zorunda kaldı. Direniş üzerine polis kısa sürede ablukayı kaldırarak, mahalleyi tümden terk etti Dİha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here