Tuncel: Sesimizi duymayan kadın kalmayacak

Paylaş

HDK’nin Kadın Meclisleri Genel Toplantısı’nda konuşan HDK Eşsözcüsü Sabahat Tuncel, erkek şiddetinin devlet şiddetinden beslendiği gerçeğine dikkat çekerek, “Erkek şiddetinin ortadan kalkması bu ideolojinin değişmesine bağlıdır. Buna karşı HDK kadın meclisleri kuracağız. Sokakta bir mücadele yoksa meclis işe yaramaz. Sesimizi duymayan kadınlara ulaşmamız gerekiyor” dedi.

HDK Kadın Meclisleri Genel Toplantısı “Yaşamı savunuyoruz, özgürlüğümüz için örgütleniyoruz” şiarı ile Eğitim Sen Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Toplantıya, HDK Eş Sözcüsü Sabahat Tuncel, İmralı Heyeti Üyesi Ceylan Bağrıyanık, HDP’nin kadın milletvekilleri ile Türkiye’nin farklı illerinden gelen kadınlar katıldı. Toplantının yapıldığı salonda Ankara, Paris ve Silopi’de katledilen kadınların ile Varto’da katledilen Kevser Eltürk’ün (Ekin Wan) posterleri ile “Devlet zulme soyulduğunda Ekinlerin direniş giyinir”, ” Özgürlük mücadelesinin neferlerine söz veriyoruz katillerden hesap soracağız” pankartları asıldı.

‘Kazanmak için bedel ödemeye hazırız’

Saygı duruşu ve divan seçiminin ardından konuşan HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel, kadınların yıllardın erkek zihniyetine karşı mücadele yürüttüklerini söyleyerek, “Bedelleri ağır oldu ama kazanımlarımız da oldu. Kadınlar olarak önümüzde 2 seçenek var ya kabul edeceğiz ya da direneceğiz. Başka bir yaşam mümkün diyoruz bu yaşamı mümkün kılmak için bedel ödeyeceğiz” dedi.

‘AKP barışa değil, savaşa yoğunlaştı’

Kürt halkına açılan savaşın giderek derinleştiğini dile getiren Tuncel, “Bütün Türkiye barış diye umutlanırken, Erdoğan bütün bu umutları yok ederek savaşı başlattı. Gerçek anlamda bir barışı inşa etmekten ziyade ‘savaşı nasıl derinleştirebiliriz’ diye bir yoğunlaşma içindeler. AKP diyalog ve müzakere yürüttüğü halka karşı operasyon başlattı. Şimdi kim savaştan yana çok iyi ortaya çıkıyor. Barış için ses çıkaran herkes hedefte” diye konuştu.

‘Zulme karşı direnmek insanlık görevidir’

AKP’nin savaşına karşı direnmenin ve barış mücadelesini yükseltmenin bir insanlık görevi olduğunu dile getiren Tuncel, halka karşı savaş açanların bir gün mutlaka yargılanacağını vurguladı. Erdoğan’ın dün bir grup akademisyen ile Saray’da yaptığı toplantıya da değinen Tuncel, “Savaş isteyen akademisyenlere soruyoruz toplumun yüzüne nasıl bakacaksınız? Bu zulme ortak oluyorsunuz. Yarın bunun utancıyla yaşayacaksınız” ifadesinde bulundu.

‘AKP’nin iki seçeneği var’

Kürt halkının direnişine dikkat çeken Tuncel, Kürtlerin ezilen tüm halklar için mücadele ettiğini ifade etti. Türkiye’nin bu mücadele ve görkemli direnişi görmesi gerektiğini vurgulayan Tuncel, “Ortadoğu yeniden şekilleniyor Türkiye’nin 2 yolu var bir Kürtler ile yeni bir hukuk oluşturacak iki DTK’nin açıkladığı bildirgeyi kabul edecek. Eğer bunu yapmazsa bu savaş giderek derinleşecek” dedi.

‘Sokakta mücadele yoksa meclis işe yaramaz’

Erkek şiddetinin devlet şiddetinden beslendiği gerçeğine dikkat çeken Tuncel, “Erkek şiddetinin ortadan kalkması bu ideolojinin değişmesine bağlıdır. Buna karşı HDK kadın meclisleri kuracağız. Sokakta bir mücadele yoksa meclis işe yaramaz. Sesimizi duymayan kadınlara ulaşmamız gerekiyor” diye belirtti.

‘Direniş hattını örmekle sorumluyuz’

Yürütülen savaştan kaynaklı zor bir sürecin yaşandığını yineleyen Tuncel, Mazlum Doğan’ın “Teslimiyet ihanete direniş zafere götürür” sözlerini hatırlatarak, “Biz bu direniş hattını örmekle sorumluyuz. Bize savaşı dayatanlara karşı zaferi elde etmeliyiz” diyerek, HDK olarak kadın özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına mücadeleyi başarıya ulaştıracaklarının sözünü verdi.

Tuncel’in konuşmalarından sonra toplantı basına kapalı olarak devam etti. Toplantıda süreç değerlendirmesi, örgütsel durum, HDK-HDP kadın ilişkileri, sonuç bildirgesi ve merkezi kadın koordinasyonu tartışılacak.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here