Anasayfa Haber Türk Dil Kurumu bu defa da ”Orospu” kelimesinin anlamını kendi ahlak...

Türk Dil Kurumu bu defa da ”Orospu” kelimesinin anlamını kendi ahlak ölçülerine göre tanımladı .

Paylaş

Türk Dil Kurumu,”Müsait” kelimesini “Kolayca flört edebilen (kadın”) olarak tanımlamasından sonra tartışmalara yol açacak bir skandala daha imza attı.

Başbakan, Cumhurbaşkanı ve Bakanlar başta olmak üzere birçok kurumdan kadına yönelik hakarete varan cinsiyetçi söylemlere son olarak Türk Dil Kurumu eklendi. Kurumun hem internet sitesinde hem de basılı sözlüğünde “müsait” kelimesinin ikinci anlamına “Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edilebilen ( kadın )” diye yazmasına tepkiler devam ederken, ikinci bir skandal daha ortaya çıktı.
Cinsiyetçi ifadeleri ile gündeme gelen TDK’dan yine tartışmalara yol açacak bir kullanım geldi. Türk Dil Kurumu’nun internet sitesindeki güncel sözlükte “Kötü kadın” kelimesi için “orospu” ifadesi kullanıldı.Orospu yazarsan hayat kadını ve düşük ahlaklı kadına ulaşırsınız.

Aynı sözlükte “kötü adam” kelimesine karşılık ise “Filmlerde izleyiciye sevimsiz gelen, filmin kahramanıyla çekişme durumunda olan ve sonunda çoğu kez yenilen kimse” ifadesi kullanıldı.Diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here