Anasayfa Haber TÜRK-İŞ bağlı sendikalar da 10 ekimde Ankara’da Barış mitingine katılacaklar

TÜRK-İŞ bağlı sendikalar da 10 ekimde Ankara’da Barış mitingine katılacaklar

Paylaş
  •  Emek ve meslek örgütleri tarafından Ankara’da düzenlenecek olan “Barış Mitingi”ne bir destek de Kürtlere karşı “Bayrak Mitinglerinin bayraktarlığını yapan” TÜRK-İŞ konfederasyonuna bağlı sendikalardan geldi. Savaş sürecinin bir an önce durması ve diyalog yoluyla sorunların çözülmesini çağrısında bulunan sendikalar, 10 Ekim’de “barış” için Ankara’da olacaklarını ifade etti.
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) öncülüğünde 10 Ekim’de Ankara’da düzenlenecek olan “Barış Mitingi”ne destek ve katılım çağrıları devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mutlak iktidarı için devreye koyduğu savaş konseptine karşı “Savaşa inat barış hemen şimdi!” şiarıyla düzenlenecek olan mitinge daha önce TOBB, MEMURSEN gibi örgütlerle, Kürtlerin ev ve işyerlerini yakıldığı bir dönemde Kürtlere karşı “bayrak mitinglerinin bayraktarlığını yapan” TÜRK-İŞ’e bağlı sendikalar da destek vererek, katılım çağrısı yaptı.

Deriteks: İhtiyacımız olan ‘Barış’

Deri Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası (Deriteks) Genel Başkanı Musa Servi, “Barış” çağrısı olan her türlü etkinliğe katılmak ve destek olmak gerektiğini belirtti. TÜRK-İŞ’in geçtiğimiz günlerde “Bayrak Mitingi”ne katılmasını eleştiren Servi, ” ‘Bayrağını al gel’ doğru değildi. İhtiyacımız olan halkı karşı karşıya getirmek, milliyetçi duyguları okşamak değildir. İhtiyacımız olan barışı haykırmaktır” dedi.

Savaştan en çok işçi ve emekçilerin zarar gördüğünü de belirten Servi, “Barış için olan her türlü etkinliğe katılmak, destek sağlamak gerekiyor. Emekçilerin barıştan çıkarları olur. O temelde biz de TÜRK-İŞ’e bağlı sendikalar olarak savaşa karşı barışın sesinin yükseltilmesini için halkların kardeşliği ve işçilerin birliği için mücadele ediyoruz” diye konuştu.

Petrol-İş: Kardeşçe yaşamak istiyoruz

Çatışmalı dönemin bir an önce son bulması gerektiğini dile getiren Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası (Petrol-İş) Ankara Şube Başkanı Şuayip Gül ise yapılan barış mitinglerinin önemli olduğunu belirterek, “Herkes barış mitingleri yapmalı. Ölenler gariban insanlar. Silahların susmasını istiyoruz. Tüm Ortadoğu’da silahların susmasını herkesin kardeşçe yaşayabilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

TÜMTİS: ‘Çatışma ile çözülmez’ diyenler bu gün ‘savaş’ diyor

Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Genel Başkanı Kenan Öztürk de emekçiler olarak Türkiye’de gün geçtikçe derinleştirilen çatışma ortamından kaygı duyduklarını ifade etti.

Savaşın halkların yararına olmayacağını söyleyen Öztürk, “Ne yazık ki her gün yeni ölüm haberleri, sokağa çıkma yasakları, sıkıyönetimi andıran uygulamaların haberlerini alıyoruz. Sorunların çatışma ile çözülmeyeceğini söyleyenler bugün ‘sonuna kadar savaş’ diyor” diye konuştu. Öztürk, bir an evvel çatışmalı sürecin son bulması çağrısında bulunarak, şunları söyledi: “Bunun Türkiye halklarının yararına olmayacağını biliyoruz. Başka hesaplarla çatışmaların devam ettirildiğini biliyoruz. Onun için emek örgütleri olarak barıştan yanayız, demokrasi ve kardeşlikten yanayız. Bir an evvel bu sürecin yeniden barış ile sonuçlanmasını yeniden müzakere süreci ile bu sorunun çözülmesi gerektiğine inanıyoruz.”

‘Herkes mitinge katılmalı’

10 Ekim Barış Mitingi’ne de katılacaklarını belirten Öztürk, “Bütün sendikaların ve emek örgütlerinin bu mitinge kaktı sağlaması gerekiyor. Biz biliyoruz ki savaş emekçilerin lehine değil. Savaşlarda en çok kaybeden emekçilerdir. Tabiî ki emek örgütlerinin barışı ve demokrasiyi savunması öncelikleri olmalıdır” ifadelerini kullandı.

TEKSİF: Ölümler durmalı

Türkiye Tekstil, Örme, Giyim ve Deri Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF) Genel Başkanı Nazmi Irgat ise “Bu konuyla ilgili herkes elinden geleni yapacak. Barış çağrıları her zaman desteklenir. Ölümler durmalı artık” çağrısında bulundu.

TGS: Gazeteciler olarak Ankara’dayız

Mitinge katılım çağrısı yapan Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Uygur Güç de “Gazeteciler olarak orada olacağız. Sadece sendikamız çatısı altında değil bütün gazeteciler olarak toplu bir katılım sergileyeceğiz. Her yerde her zaman barış dilini kullanacağız, barış gazeteciliği yapmaya devam edeceğiz” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here