Anasayfa Haber ‘Türkiye çökme noktasına geldi’

‘Türkiye çökme noktasına geldi’

Paylaş

 Devletin Kürdistan’da yürüttüğü savaş politikalarının Türkiye’yi her açıdan yıkıma götürdüğünü söyleyen emek ve demokrasi örgütleri, Türkiye ekonomisinin giderek çökme noktasına geldiğinin altını çizerek, bedeli ne olursa olsun bu savaşın durdurulması ve tüm halkların barış talebinde ısrarcı olması gerektiğini vurguladı.
Kürdistan’da devam eden devlet ablukasında sivil halka dönük katliamların yanı sıra, tarihi eserler tahrip edilirken, hastane ve okullar ise askeri karargah haline getirildi. Toplu imha girişimlerinin yaşandığı Kürdistan’daki bu gelişmeleri DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen ve İstanbul Tabip Odası Başkanı Selçuk Erez değerlendirdi. ist-28-12-15-disk-kesk-tmmob-grszgen3

‘Savaş silah tüccarların işine yaramakta’

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 2014 yılındaki bütçeye bakıldığında, bütçede, eğitime, sağlığa, emeklere, işçilere istihdam için işsiz kalanlara ve kamu çalışanlarına yer verilmediğini söyleyerek, bütçenin büyük bir bölümünün savaşa ayrıldığını belirtti. Türkiye ekonomisinin giderek çökme noktasına geldiğini ifade eden Beko, “Antalya’da başta turizm olmak üzere tarım işçileri giderek işsiz kalıyor. Savaş, yıkım, acı ve gözyaşıdır ve dolayısıyla bu savaşların bir tek galibi vardır, oda silah tüccarlarıdır. Savaş silah tüccarların işine yaramaktadır” şeklinde konuştu. Savaşın ve yıkımın bir an önce durdurulması gerektiğini vurgulayan Beko, “Savaşı çıkaranlar zenginlerdir. Orada savaşanlar ve ölenler ise yoksullar ve yoksulların çocuklarıdır” dedi.
ist-28-12-15-disk-kesk-tmmob-grsbeko2
‘Silahın, bombanın olduğu bir ortamda tarih kalmaz’

Kürdistan’da abluka sırasında tarihi eserlerin tahrip edilmesine tepki gösteren ve “Silahın, bombanın olduğu bir ortamda ne tarih kalır, ne de insan kalır” diyen TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı da, Türkiye’nin, kanın, göz yaşının hakim olduğu, insanların öldürüldüğü, kentlerin hunharca talan edildiği ve sıkıyönetimlerin uygulandığı bir coğrafya olduğunu belirtti. Bilimin ve teknolojinin insanlarla buluşturulabilmesi için silah sesinin olmaması gerektiğini vurgulayan Soğancı, barış talebini yeniledi.
ist-28-12-15-disk-kesk-tmmob-grssoanc4
‘Hizmet içi eğitim’ söylemi kocaman bir yalan’

KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen de, Kürdistan’da sürgün edilen öğretmenler konusunu değerlendirdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, savaş konsepti içinde rol aldığını, SMS yoluyla öğretmenleri Kürdistan’dan göndererek, ayrımcı ve ırkçı bir politika uyguladığını söyleyen Özgen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın dillendirdiği, “Hizmet içi eğitim” söyleminin “kocaman” bir yalan olduğunun altını çizdi. Özgen, “Bedeli ne olursa olsun bu savaşın durdurulması ve barış talebinde ısrarcı olunması gerekiyor” dedi.

‘Uluslar arası anlaşmaya göre hastaneler üs olarak kullanılmaz’ist-28-12-15-disk-kesk-tmmob-grserez1

Hastanelerin askerler tarafından üs olarak kullanılmasını eleştiren İstanbul Türk Tabipler Odası Başkanı Selçuk Erez ise, “Uluslarası Kızılaç’ın önderliğini yaptığı Cenevre Anlaşması’na göre, hastaneye, top ve tüfekle ateş edilmediğini, yine aynı anlaşmaya göre hastanelerin askerler tarafından üs olarak kullanılmaması gerektiğini ifade ederek, Sağlık Bakanlığı’nın, “Haftada bir bölgeye hekim gönderelim” söyleminin hiç bir anlam ifade etmediğini dile getirdi. Erez, “Bizden heyetler gidiyor, ordaki halkı ziyaret ediyor. Fakat bu yetmez bu ablukanın bir an önce bitmesi lazım. Yeniden masaya dönüp tartışmak lazım. Ciddi olan tek şey çatışmanın bir an evvel durdurulmasıdır” dedi.
diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here