Anasayfa Haber Türkiye İnsan Hakları Vakfı: “130 bin liralık cezayı ödemeyecek, parayı işkence tedavilerine...

Türkiye İnsan Hakları Vakfı: “130 bin liralık cezayı ödemeyecek, parayı işkence tedavilerine kullanacağız”

Paylaş

Türkiye İnsan Hakları Vakfı, 18-21 Haziran 2013 tarihleri arasında vakfın genel merkezinde yapılan denetim sonucu SGK tarafından kesilen 130 bin liralık ceza hakkında bir basın toplantısı düzenledi. Cezanın denetimle ilgisinin olmadığını siyasi baskı için kesildiğini ifade eden TİHV yöneticileri cezayı ödemeyeceklerini belirtti

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Haziran İsyanı’nın sürdüğü 18-21 Haziran 2013 tarihleri arasında TİHV Genel Merkezi’nde SGK tarafından yapılan bir denetim sonucu vakfa kesilen 130 bin liralık ceza hakkında bir açıklama yaptı.

Vakfın genel merkezinde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan THİV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı, vakıflarında tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışanları olduğunu; SGK’nin yarı zamanlı bir çalışana “Neden tam zamanlı sigortası yatmıyor” diyerek vakfa ceza kestiğini; bu cezanın gerekçesinin tek kuruluş amacı “işkence görenlerin tedavisi ve işkencenin önlenmesi” olan TİHV’in tihv_130_bin_lira_ceza_basın_toplantısı_18_03_2015 (2)baskı altına alınması olduğunu söyledi.

Verilen bu cezanın TİHV nezdinde hiçbir hükmü olmadığını ifade eden Bakkalcı, AKP’nin, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Savunucularına Dair Bildirge’sinde yer alan , “insan hakları savunucularının idari, cezai veya mali taciz ve tehditlere maruz kalmadan faaliyetlerini yürütmelerini güvence altına almak” sorumluluğunu yerine getirmek bir yana işkenceye karşı mücadele veren TİHV’e karşı elinden geleni yaptığını söyledi.

“Bu cezanın tek bir kuruşunu dahi ödemeyeceğiz”

Türkiye İnsan Hakları Vakfı olarak topladıkları paraların hepsinin Türkiye’de işkence gören insanların fiziki ve ruhsal tedavilerinin yapılması için harcandığını özellikle vurgulayan Bakkalcı, “Bu paraların her bir kuruşunun öncelikle vicdanımızda bir hesabı var. Bunlar işkence görenlere hizmet amacıyla toplanıyor. Tek bir kuruşunu dahi vermeyeceğiz” diye konuştu.

Verilen cezanın miktarı sembolik bir öneme sahip

Haziran İsyanı’nda toplam 130 bin gaz bombası kullanıldığını ayrıca isyan sırasında yaralanan binlerce kişiden kendilerine başvuranlara yaklaşık 130 bin lira para harcadıklarını söyleyen Bakkalcı “Biz 130 bini insanlara harcarız, bunlar bombalara harcar” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 1980 darbesinden buyana 1 milyondan fazla insanın işkenceye maruz kaldığını, bunun aileleri ile beraber en azından 4 milyon kişilik bir topluluk yarattığını yani Türkiye’deki her 19 aileden birinin işkence ile doğrudan karşılaştığını, diğer ailelerin ise işkenceyi başkalarından görerek bildiğini ifade eden Bakkalcı; sadece bir açıklama yapmadıklarını aynı zamanda bir kampanya başlattıklarını, kampanya kapsamında kendilerine verilen bu ceza geri alınana, işkence göre herkesten özür dilenene ve kendilerine ceza kesen denetçi başta olmak üzere sorumlulardan hesap sorulana kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Toplantı da ayrıca Türk Tabipler Birliği Genel Başkanı Beyazıt İlhan ve İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da birer konuşma yaptı. Beyazıt İlhan, kamusal denetimlerin siyasi baskı aracı olarak kullanıldığını bu durumun denetim olmadığını bir siyasi dayatma olduğunu söylerken; Öztürk Türkdoğan ise Çalışma Bakanı Faruk Çelik’e seslenerek, “Bu rezalete son verin. Bu para cezası TİHV’e yöneltilmiş ciddi bir tehdittir. Bizler bu parayı ödemeyeceğiz. Bu ceza geri alınana kadar sorumlulardan hesap sorulana kadar mücadelemiz devam edecektir” diye konuştu.

Sendika.Org/ Ankara

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here