Anasayfa Haber Türkiye İnsan Hakları Vakfı(THİV )Êzidîler için Diyarbakır’da

Türkiye İnsan Hakları Vakfı(THİV )Êzidîler için Diyarbakır’da

Paylaş

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) yöneticileri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’yı ziyaret ederek, Fidanlık Yaşam Alanı’nda yürütecekleri çalışma hakkında bilgi verdi.

TİHV Genel Başkanı Metin Bakkalcı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’yı makamında ziyaret ederek, Fidanlık Yaşam Alanı’nda kalan Êzidîlere yönelik yürütecekleri çalışma hakkında bilgi verdi. TİHV’nin çalışma prensiplerini anlatarak konuşmasına başlayan Metin Bakkalcı, özellikle travma konusunda THİV’nin oldukça gelişme gösterdiğini ve 3 Ağustos sürecinde Şengal’den gelen Êzidîlerin yaşadıklarına kurum olarak kayıtsız kalamayacaklarını belirtti. İlk etapta kurum adına bazı arkadaşlarının çalışma yürüttüğünü ifade eden Bakkalcı, 3 bin 748 Êzidî için daha sistematik bir çalışma yürütmek adına Birleşmiş Milletler Mülteciler Komiserliği ve Êzidî Federasyonu’nun önerisiyle projelerini genişlettiklerini söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin göç mağduru Êzidîler konusunda çok kıymetli çalışmasının olduğunun altını çizen Bakkalcı, “Bizlerde burada travma boyutu ve psiko-sosyal anlamda katkı sunmak için sizlerle birlikte çalışmalar yürüteceğiz. Bu çalışmayı 30 kişiyle başlatacağız. Bunlar psikolog, sağlıkçı, çocuk gelişimci ve sosyal çalışmacılardan oluşacak. Ayrıca çeşitli üniversitelerden de katkılar sunulacak. Bu arkadaşlarımız kadın ve çocuk alanında çalışma yapacak.”

Belediyeye teşekkür ettiler

TİHV’in Fidanlık Yaşam Alanı’nı merkez alacağını, Şırnak, Batman ve Siirt’te bulunan Êzidîlere yönelikte çalışma yapacağını vurgulayan Bakkalcı, çalışmalarına Fidanlık Yaşam Alanı’nda 3 ya da 4 tane çadır kurarak başlayacaklarını belirtti. Çadırların çocuk, kadınlar için açılacağını, ayrıca bir çadırın da sosyal destek amaçlı kullanılacağını söyleyen Bakkalcı, TİHV’nin yapacağı faaliyetlerin belediyenin yürüttüğü çalışmalara güç vereceğini sözlerine ekledi.

TİHV heyetinde yer alan Dr. Necdet İpekyüz de Diyarbakır halkının Êzidîler konusunda gösterdiği hassasiyetin ve belediyenin yürüttüğü çalışmanın önemine dikkat çekerek, “Bu sebepten dolayı TİHV adına belediye ve Diyarbakır halkına teşekkür ediyorum. Bugün her ne kadar sıkıntılarda yaşansa travmayı derinden yaşamış bir halk, göç edenlere kucak açmıştır. Tüm bunlar tarihte yerini altın harflerle alacak” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here