Anasayfa Ekoloji Türkiye sera gazı artımına devam edecek!

Türkiye sera gazı artımına devam edecek!

Paylaş
  •  COP21 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Sözleşmesi Taraflar Konferansı öncesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2030’a kadar sera gazı salınımının yüzde 21 azaltacağını BM’ye bildirirken, Greenpeace İklim ve Enerji Kampanyası üyesi Avukat Deniz Bayram, mevcut termik santraller ve planlanan 80’den fazla termik santral projesi ile Türkiye’nin görünüşte verilen taahhütlerinin aksine fiilen sera gazı artırımına devam edecek olmasının bugünü değil, geleceği de tehdit edeceğini belirtti.

Her yıl 30 Kasım’da başlayıp 11 Aralık’ta son bulan COP21 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Sözleşmesi Taraflar Konferansı bu yıl Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek. Konferans öncesi dikkatlerini küresel bir tehdit olan iklim değişikliği ile mücadele için sera gazı azaltımı konusunda enerji politikalarına ilişkin taahhütlerine çeviren çevreciler, atmosferde ısı tutma özelliğine sahip sera gazının etkilerinden olan iklim değişikliğine karşı mücadele için tüm dünyada örgütleniyor.

‘Kirli enerji politikaları devam edecek’

Türkiye’de ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2030’a kadar sera gazı salınımının yüzde 21 azaltacağı yönünde Birleşmiş Milletler’e (BM) bildirdi. Greenpeace İklim ve Enerji Kampanyası üyesi Avukat Deniz Bayram, dünyada iklim değişikliği ile mücadele konusunda önemli adımlar atılmasına başlanmasına rağmen Türkiye’nin bu duruma denk düşen girişimleri olmadığına işaret etti. Bayram, “Türkiye’nin sera gazı azaltımı ile ilgili yaptığı açıklamalarda iklim değişikliğini önemsemediğini ve kirli enerji politikalarının devam edeceğinin bir göstergesi olarak yorumlanabilir” dedi. Türkiye’nin bu açıklamalarının sera gazı emisyonlarında azaltıma değil arttırıma gidileceği anlamına geldiğini belirten Bayram, Türkiye’nin mevcut termik santraller ve planlanan 80’den fazla termik santral projesi ile Türkiye’nin görünüşte verilen taahhütlerinin aksine fiilen sera gazı artırımına devam edecek olmasının bugünü değil geleceği de tehdit edeceğini belirtti.

‘Türkiye aldatıyor’

Küresel Eylem Grubu aktivisti Nuran Yüce ise Türkiye’nin açıkladığı sera gazı azaltım miktarının hesaplama yönteminin herhangi bir gerçekliğe dayanmadığını ve koca bir aldatmaca olduğunu ifade etti. 2014 Eylül ayında Newyork’ta gerçekleştirilen BM’nin iklim değişikleri konu alan toplantıya değinen Yüce, “Geçtiğimiz yıl BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon Eylül ayında Newyork’ta sadece iklim gündemli bir toplantı düzenlemişti. Bu toplantıya tüm dünya liderleri ile birlikte Türkiye’den R. Tayyip Erdoğan da katılmıştı. Çoğu ülke yeterli olmasa da sera gazı emisyonlarını azaltmak için sayısal hedeflerini açıklamışlardı. Türkiye ise NewYork’ta hiçbir sayısal hedef ifade etmedi” diye konuştu.

Yüce, Türkiye’nin sadece karbon salınım miktarı artış hızı açısından değil miktar açısından da en sorunlu ülke haline geleceğini kaydetti. Türkiye’nin iklim değişikliğinden en fazla etkilenen ülkeler arasında olduğunun altını çizen Yüce, “Hükümet bu yıl ardı ardına yaşanan Hopa’da, Bodrum’da felaket haline dönüşen sellerden, kuraklıktan hiçbir ders çıkarmamış görünüyor” dedi. diha680x365cc-ist-071015-deniz-bayram

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here