Türkiye, YPG’yi Halep’te top ateşiyle vurdu

Paylaş

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türkiye’nin bugün Suriye’nin Halep kentinin YPG kontrolündeki bölgelerini top ateşiyle vurduğunu duyurdu.

AFP’nin aktardığına göre, örgütün sözcüsü Rami Abdul Rahman, hedefler arasında Miniğ Askeri Havaalanı olduğunu söyledi.  Rahman’ın bu ifadelerine karşın, bir Kürt yetkili, Reuters’a yaptığı açıklamada, Miniğ’in YPG kontrolünde olmadığını, Ceyş ül Suvvar (Devrimciler Ordusu) isimli bir başka Kürt grubun elinde olduğunu öne sürdü.

TÜRK KAYNAKLARI DOĞRULADI 

CNN Türk’e konuşan Türk güvenlik yetkililerine göre TSK, Maranas köyünün 1 km. yakınındaki YPG mevzilerini vurdu. Bombardımanın halen sürdüğü belirtiliyor.
Reuters’a konuşan bir Türk hükümet yetkilisi, “Türk Silahlı Kuvvetleri, Azez bölgesindeki PYD hedeflerini top ateşine tuttu” dedi.

İKİ GÜN ÖNCE YPG ELE GEÇİRMİŞTİ

Suriye’deki savaşın kaderini belirleyecek olan Halep cephesinde terör örgütü PKK bağlantılı YPG iki gün önce stratejik Miniğ Hava Üssü’nü ele geçirmişti. YPG’nin sonrasında Türkiye sınırında bulunan ve muhaliflerin can damarı olarak bilinen Azez kasabasına operasyon başlattığı biliniyordu.

Türkiye’nin bombardımanından sonra bölgedeki yerel kaynakların geçtiği görüntüler.

MİNİĞ NEDEN ÖNEMLİ?

Ana omurgasını PYD’nin askeri kanadı YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri, Azez ile Tel Rıfat arasındaki Miniğ Hava Üssü’nü geçtiğimiz günlerde ılımlı muhaliflerden aldı. Bu da Halep kırsalında muhaliflerin kalesi niteliğindeki Tel Rıfat ile Türkiye arasındaki bağlantının kopması anlamına geliyor.

Türkiye, PYD’yi, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olarak kabul ediyor. Bu teze karşı çıkan ABD ve Rusya ise PYD’ye yardım ediyor. Rusya’nın bölgede hava operasyonlarıyla desteklediği Suriye rejimi, ılımlı muhaliflerin Türkiye ile bağlantısını kesmeye çalıştığını açıklamıştı.

İKİ GÜN ÖNCE HALEP BÖYLEYDİ

Amerikan Washington Post gazetesinde kullanılan bu hareketli GIF, Şubat ayı başından geçen perşembe gününe kadar Suriye’nin Halep şehri çevresindeki son gelişmeleri detaylandırıyor. Halep, haritanın ortasında altta.

İki haftadan kısa bir süre içinde rejim güçleri ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı milisler (Bej renkle gösterilmiş) Halep’te muhaliflerin kontrolündeki mevkileri kuşatmayı başardı ve Türkiye ile ikmal hatlarını kesti.

 Yeşil boyalı alan ise genel hatlarıyla muhaliflerin kontrolü altında; Türkiye’ye bağlanan hayati koridor giderek artan bir şekilde rejim güçleri ve terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD’nin askeri kanadı YPG’nin tehdidi altında. (Sarıyla gösterilmiş)

 Geçen hafta süresince bu hat kesildi ve bu, Halep’te muhaliflerin elindeki bölgelere yönelik katı ve ölümcül kuşatma olasılığını artırdı.

hürriyet

BBC  YPG ‘Nin VURULDUĞUNU  BÖYLE HABER YAPTI

Türkiye’nin Suriye’nin Halep kentinde Kürt güçlerinin elindeki bölgeleri topçu ateşiyle vurduğu öne sürüldü.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin Başkanı Rami Abdürrahman, hedef alınan bölgeler arasında Halk Koruma Birlikleri’nin (YPG) yakın bir zaman önce İslamcı gruplardan aldığı Miniğ askeri havaalanının da bulunduğunu söyledi.

CNN Türk Televizyonu’na göre Türk askeri yetkilileri, Maranas köyünün 1 kilometre yakınındaki YPG mevzilerinin vurulduğunu söyledi.

Reuters’a konuşan bir Türk hükümet yetkilisi, “Türk Silahlı Kuvvetleri, Azez bölgesindeki PYD hedeflerini top ateşine tuttu” dedi.

Türkiye, Kürt siyasi partisi PYD (Demokratik Birlik Partisi) ile silahlı kanadı YPG’yi PKK’nın uzantısı olarak görüyor.

ABD’nin PKK ile YPG arasında bağ görmediğini açıklaması, iki ülke ilişkilerinde gerginliğe neden olmuştu.

Başbakan Davutoğlu da YPG’nin Kandil’den yönetildiğini ve savaş suçu işlediğini söylemişti.

Davutoğlu şunları söylemişti:

“Türkiye’ye yönelik herhangi bir tehdit olduğunda, Irak’a dönük, Kandil’e dönük aldığımız tedbirler neyse; Suriye terör odaklarına karşı da aynı tedbirleri alırız. Türkiye’ye saldırı düzenlediği için DEAŞ mevzilerini nasıl koalisyon uçaklarıyla vurduysak ve Türkiye sınırları boyundaki DAEŞ mevzilerini top atışlarıyla hedef aldıysak, Türkiye’ye zarar veren her terör örgütüne de aynı muameleyi gösteririz.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here