Anasayfa Haber Türkiye’deki her 3 evlilikten biri çocuk evliliği..

Türkiye’deki her 3 evlilikten biri çocuk evliliği..

Paylaş

Türkiye’de 181 bin 36 kız çocuğu evli!

 Gediz Üniversitesi’nde düzenlenen “Zorla Evlendirme” konulu konferansta, Türkiye’deki her 3 evlilikten birinin çocuk evliliği olduğu ve 181 bin 36 kız çocuğunun evli olduğu belirtildi.

İzmir’de Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Gediz Üniversitesi Kadın ve Aile Araştırmaları Merkezi (GenDes), “Zorla Evlendirme” konulu konferans düzenledi. Zorla evliliklerin hukuki ve toplumsal yönüyle masaya yatırıldığı konferansta çarpıcı sonuçlar paylaşıldı. Konferans konuşmacılarından İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Nuriye Kadan, çocuk hakları ihlallerinde ilk sırayı çocuk evliliklerinin aldığını belirtti.

20’e yakın çocuk evliliği için mahkemeye başvurdu

Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre her 3 evlikten birinin çocuk evliliği olduğunu vurgulayan Kadan,
Ülke genelinde 181 bin 36 kız çocuğunun evli bulunduğunu paylaştı. 2012 yılında 20 bine yakın ailenin 16 yaşındaki kız çocuğunu evlendirmek için dava açtığını dile getiren Kaden, “Bu evlilikler imam nikahına dayalı olduğundan, sayının çok daha fazla olduğunu düşünüyoruz. 2012 yılında 20 bine yakın aile 16 yaşından küçük kızlarını evlendirebilmek için dava açmış. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre erken evlilik ve nişanlılık nedeniyle eğitime devam edemeyenlerin yüzde 97.4’ü kız öğrenciler. 15- 9 yaş arası genç kızlarda birinci sırada ölüm nedeni, hamilelik ve doğumun yol açtığı sorunlar. Kızlarımızı oyun çağındayken anne olmaya zorlayan bu acı durum, ataerkil ve geleneksel toplum yapısı yüzünden normalleştirilip meşrulaştırılıyor. 18 yaş altında evlenenlerin yarısının okuma- yazma bilmediği, yüzde 31.7’sinin de okuma- yazma bilmesine rağmen hiç okula gitmediği gerçeği eğitimsizliğin etkisini gözler önüne seriyor” diye konuştu.

Suç cezasız bırakılıyor

Zorla evliliğin ağır bir insan hakkı ihlali olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem ise Türkiye’de bunun bir suç tipi olarak tanımlanmadığına dikkat çekti. Erdem, “Oysa evliliğin ve eş seçiminin özgür iradeye dayanması uluslararası hukukla güvence altına alınmış. 2011’de ilk imzalayanın ülkemiz olduğu ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’, bir yetişkini ya da çocuğu evliliğe zorlayan kasıtlı davranışların suç sayılması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını şart koşuyor. Cebir ve tehditle evliliğe zorlama ya da evliliğin sürmesine zorlama cezasız bırakılmamalı” dedi.

Gediz Üniversitesi Kadın ve Aile Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Sibel Safi ise zorla evliliğin birçok Avrupa ülkesinde suç olduğunu dile getirerek, “Batı Avrupa’da, göçle gelenlerde sıkça görülen bu ağır insan hakkı ihlalini engellemek amacıyla sorumlulara yasal yaptırımlar uygulanıyor. İngiltere’de 2 yıl hapis cezası var” ifadesinde bulundu.

diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here