Anasayfa Haber Türkiye’nin ‘Kristal Gece’si: Kürtlere ve HDP’ye linç saldırıları kesintisiz sürüyor

Türkiye’nin ‘Kristal Gece’si: Kürtlere ve HDP’ye linç saldırıları kesintisiz sürüyor

Paylaş

HABER MERKEZİ (DİHA) – Dünden itibaren bir merkezden ve eş zamanlı başlatılan Kürtlere ve HDP’ye yönelik ırkçı saldırılar kesintisiz sürüyor. Birçok kentte polis gözetiminde ve AKP ile MHP’nin yönlendirmesiyle hareket eden gruplar, “Operasyon değil katliam istiyoruz” sloganları ve tekbirlerle HDP binaları ile Kürtlerin ev ve işyerlerini yakarak yağmaladı. Linç saldırılarına karşı halk ise HDP binalarını ve mahallerini savunuyor.

İSTANBUL

Akşam saatlerinde Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan 2 binden fazla ırkçı grup, “Teröre lanet” adı altında gösteri yaptı. Türk bayraklarıyla tekbir getirerek Örnek Mahallesi’ne doğru yürüyüşe geçen ırkçı gruplar, HDP Esenyurt İlçe binasının bulunduğu alana gelmek istedi. Polisin de yönlendirmesiyle ilçe binasına doğru gelmeye çalışan grup, HDP’lilere saldırdı. Polis ise saldırganlar yerine HDP’lilere gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermilerle saldırdı. Halk, ırkçı grupların ilçe binasına girmesini önlemek için öz savunmasını alarak yollara barikat kurdu.

Öte yandan, bir grup faşist HDP Esenyurt Kıraç Temsilciliği’ne saldırdı. Irkçı sloganlar atarak temsilciliğin camlarını kıran grup, burada bekleyişini sürdürüyor.

Kadıköy

ESP İstanbul İl Örgütü’nün çağrısıyla; bu sabah ESP’lilere yönelik gerçekleştirilen gözaltıları protesto etmek üzere HDP Kadıköy İlçe binası önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis, “güvenlik” bahanesiyle izin vermedi. Polis, direnen grubu darp ederek ilçe binasına sokmak isterken polis şiddetine direnenlere ise polis gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermiyle saldırdı. Haber takibi yapan ETHA ve DİHA muhabirlerinin de aralarında olduğu basın emekçilerine de saldıran polis, gazetecilerin görüntü almalarını engelledi.

Esenler

HDP Esenler İlçe Örgütü de HDP ve Kürtlere yönelik linç saldırılarını protesto etmek amacıyla HDP Esenler İlçe binası önünde basın açıklaması yaparken faşist grupların taşlı saldırısına uğradı. Saldırı sonucunda, HDP’li Orhan İpek ve Gülşen Atalay başlarından aldıkları darbeyle yaralandı. İpek’in durumunun iyi olduğu belirtilirken, Atalay ise tedavi olmak üzere Avicenna Hastenesi’ne kaldırıldı.
Saldırıda gaz kapsülü isabet etmesi sonucu kol ve bacağından yaralanan İshak Kartal adlı yurttaşa ise Esenyurt Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.
680x680nc-mrs-080915-hdp-il-binas-saldiri28
Sultanbeyli

HDP İstanbul Sultanbeyli İlçe binası da binlerce faşist tarafından saldırıya uğradı. Binayı ateşe vermek isteyen grup tekbir getirerek slogan atarken, binada 9 HDP’linin mahsur kaldığı öğrenildi.

Bağcılar

HDP Bağcılar İlçe binasına da faşist grup tarafından taş ve sopalarla saldırı düzenlendi. İlçe binasında 60 kişinin mahsur kaldığı belirtilirken, polisin ırkçı guruplara müdahale etmediği ve ırkçı grubun ilçe binaları önünde gerçek silah kullandıkları belirtildi.
680x680nc-ist-080915-hdp-saldirillar4
Ümraniye

Ümraniye’de HDP binası önünde toplanan ırkçı bir grup, tekbir getirerek parti binasına saldırdı. Binanın camlarını kıran grup, binanın üst katında yer alan DBP Siyaset Akademisi tabelasını parçalayarak binaya Türk bayrağı astı.

Beşiktaş

Beşiktaş Meydan’ında toplanan bir grup, “Operasyon değil, katliam istiyoruz” sloganları atarken, grup daha sonra geldikleri minibüslere binerek alandan uzaklaştı.

Sultangazi

HDP Sultangazi İlçe binası önünde toplanan bir grup faşist, binaya saldırarak camları kırdı. Bina içinde mahsur kalan bir kişi HDP’liler tarafından çıkartılırken, grubun bina önündeki bekleyişi sürüyor.

Büyükçekmece

HDP Büyükçekmece İlçe binası da faşistlerce saldırıya uğranarak ilçe binası ateşe verildi. İçinde kimsenin bulunmadığı bina önünde grubun bekleyişi sürüyor.
680x680nc-ist-08-09-15-hdp-saldirilar1
BURSA

Bursa’nın Gemlik ilçesinde de HDP ilçe binasına 300 kişilik faşist bir grup saldırdı. gSosyal medya üzerinde örgütlenen ırkçı gurup, “Kürtlere ölüm” ve “Sizi Gemlik’te barındırmayacağız” sloganları eşliğinde Gemlik sahilinden HDP ilçe binasına kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Polisin saldırılara hiçbir müdahalede bulunmadığı öğrenilirken, ilçe binasının tabelası indirilerek yakma girişiminde bulunuldu.

İZMİR

İzmir’de HDP’ye yönelik saldırıların ardı arkası kesilmiyor. Son olarak HDP Menderes İlçe binasına ırkçı bir grup taşlı ve sopalı saldırı gerçekleştirdi. Polisin de eşlik ettiği belirtilen saldırı sonrası HDP binası alt üst edildi. İlçede gergin bekleyiş devam ediyor.

Akşam saat 18.00’de Torbalı’da yürüyüş düzenleyen yaklaşık 100 kişilik faşist bir grup ise ilçe binasının pencerelerini kırdı. Hızını alamayan grup, ilçe binasına girerek tüm eşyaları dağıttı Polisin ise ırkçı saldırıya müdahale etmeyerek saldırıyı izlediği belirtildi. İlçede gerginlik devam ediyor.

BALIKESİR

Balıkesir’in Edremit İlçesi’nde bir araya gelen ırkçı grup, HDP Edremit İlçe binasına saldırdı. Ellerinde tür bayrakları ile Cayiçi Caddesi’nde bulunan ilçe binası önüne gelen ırkçı grup, Kürtler aleyhine sloganlar atarak ilçe binasına girdi. İlçe binasına giren grup, HDP tabelasını sökerek ateşe verdi. İlçe binasını da yağmalayan güruh, binaya Türk bayrağı astıktan sonra ayrıldı. Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk Mahallesi’nde bulunan HDP binası da ırkçı grupların saldırısına uğradı. İlçe örgütünün bulunduğu 3 katlı bina ateşe verilmeye çalışıldı. Binanın orta katında çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale etti.
680x680nc-mrs-080915-hdp-il-binas-saldiri7
DENİZLİ

Denizli’de ise Çınar bulvarında bulunan HDP il binasına taşlı ve sopalı saldırı oldu. İlçe binasının camlarını kıran grup, il binasına Türk bayrağı astıktan sonra şehir merkezinde ırkçı sloganlar attı. Kentteki gerginlik devam ederken sosyal medya üzerinden “Bugün HDP’nin tüm teşkilatları basılacak, HDP’liler cezalandırılacak” yönündeki mesajlar paylaşıldığı öğrenildi.

ÇANAKKALE

Çanakkale merkeze bağlı İsmetpaşa Mahallesi, Atatürk Caddesi üzerinde bulunan HDP Çanakkale İlçe binası önünde bin kişilik faşist grubun, binayı yakmak üzere toplandığı belirtilirken, ilçe örgütünün bulunduğu binada ailelerin de kaldığı öğrenildi. Irkçı grup, tekbir getirerek ilçe binası önündeki bekleyişini sürdürüyor.

MERSİN

Mersin Ülkü Ocakları’nın organize ettiği ve Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, polis gözetiminde şehir merkezinde Silifke Caddesi üzerinde bulunan HDP İl binasına taşlarla saldırdı. Ellerinde Türk bayrakları taşıyan ırkçı grup sık sık tekbir getirerek saldırdı. Etraftaki dükkânlara da zarar veren gruba polisin müdahale etmemesi dikkat çekti.

HDP İl binasına tırmanan ırkçılar, HDP tabelalarını indirirken binaya Türk bayrağı asarak HDP bayraklarını yaktılar. Irkçı grup daha sonra Ülkü Ocakları İl binası doğru yürüyüşe geçti. Yolda bulunan Kürt esnaflara saldıran ırkçı grup, dükkânlara bayrak asarak uzaklaştı.

DBP’li Akdeniz Belediyesi binası da ırkçı gruplar tarafından taşlandı.

Mezitli

Mezitli’de ırkçı bir grup sloganlar ve Türk bayrakları ile geldikleri ilçe binasını taşlayıp, tabelasını indirdikten sonra ilçe binasını da ateşe verdi. Irkçı grubun bekleyişi sürüyor.

Tarsus
680x680nc-ist-08-09-15-hdp-saldirilar3
Tarsus’ta yürüyüş halinde olan ırkçı gruplar HDP Tarsus İlçe binasına taşlarla saldırırken polisin müdahalesi ile uzaklaştırılan ırkçı grubun bekleyişi sürüyor. Tarsus d-400 karayolunu kapatan ırkçı gruplar yoldan geçen araçları durdurarak kimlik kontrolü yaptı.

HATAY
Hatay HDP Erzin İlçe binası etrafında ırkçı grupların gezdiği ve polisin de kirpi tipi araçlarla ilçe binası önünde beklediği bilgisi gelirken, binaya saldırmak isteyen ırkçı gruba halkın izin vermediği öğrenildi.

ANTALYA

Manavgat’taki Kürt esnaflara saldıran gruplar dükkanları yağmalarken 4 kişiyi de yaraladı. Kürt esnaflara saldırı gerçekleştirildi. Irkçı grup Kürt esnafların dükkânlarını yağmalarken 4 kişiyi yaraladı. Irkçı grubun sayısının giderek arttığı ve Alanya’dan da grupların Manavgat’a doğru yola çıktığı öğrenildi.

HDP Alanya İlçe binası ırkçı gruplar tarafından ateşe verilirken, grupların Mahmutlar Beldesi’nde gezdiği ve saldırıların devam ettiği bilgisine ulaşıldı.

Antalya HDP Kepez İlçe binası etrafında da ırkçı grupların gezdiği ve halkında İlçe önünde nöbet tuttuğu öğrenildi.

ADANA

Irkçı gruplar, Adana HDP Çukurova İlçe binasına da saldırdı. İlçe binası etrafında güvenlik önlemi alan polisin ırkçı grubu dağıtmazken, grubun sayısı giderek artıyor. Irkçı grubun bekleyişi devam ediyor.

Öte yandan, Adana-Tarsus karayolu üzerinde bir araya gelen ırkçı grupların yoldan geçen araçları durdurarak kimlik kontrolü yaptığı öğrenildi.

AYDIN

Aydın’ın Nazilli ilçesinde ülkücü grup HDP Nazilli İlçe binasına yürüdükten sonra binayı taşlarken, ilçe binasının camları kırıldı. Olayı duyan HDP’lilerin ilçe binasına gelmesi ardından ırkçı grup dağıldı.

Öte yandan Aydın Merkez Kent Meydanı’nda toplanan ırkçı bir grup Yağcılar Sokağı’nda bulunan HDP Aydın İl binasına yürüme hazırlığı yapıyor.

MALATYA

Akşam saatlerinde bir araya gelen yaklaşık 3 bin kişilik ülkücü grup, HDP Malatya İl binasına saldırdı. Bina etrafında toplanan grup, binanın çatısından içeri girerek binayı ateşe verdi. İki itfaiye aracı olay yerine giderken, binada alevler yükselmeye devam ediyor.

YALOVA

HDP Yalova İl binasına 2 bin kişilik ırkçı bir grup saldırdı. Polis saldırılara müdahale etmezken, bina içerisinde, HDP Yalova İl Eşbaşkanı Murat Amil, Merkez İlçe Başkanı Ahmet Kutluay ile Hozan Bengin ve Nihat Güneş adlı yurttaşların mahsur kaldığı öğrenildi.

İl binası önündeki ırkçı grubun bekleyişi ise devam ediyor.

KOCAELİ

HDP Çayırova ve Darıca İlçe binalarına da faşistlerce saldırı düzenlendi. Çayırova İlçe binasına Türk bayrağı asan faşistler, binanın camlarını kırdı.

ARTVİN

Artvin’in Hopa ilçesinde de ırkçı gruplar HDP Hopa İlçe Örgütü’ne saldırdı. Saldırgan grubun binayı ateşe vermeye çalıştığı belirtildi.

ANKARA

Ankara’da ırkçı saldırılar devam ediyor. HDP Genel Merkezi, Tuzluçayır, Sincan ve Konurda Kürtlere yönelik saldırılardan sonra akşam saatlerinde DBP Genel Merkezine yönelik de saldırı gerçekleştirildi. Balgat’ta bulunan parti Genel Merkezine gelen ırkçı gruplar binayı taşlayarak içeriye girmeye çalıştı. Öte yandan saldırılar Kürtlerin açtığı yöre derneklerine de sıçradı. Mamak Başak Mahallesindeki Başak Caddesinde bulunan Doğu Anadolu İşadamları Derneği ateşe verildi. Üstünde evlerinde bulunduğu binadaki eşyaları dışarıya çıkaran gruplar eşyaları ateşe verdi. Dernek Başkanı Cumali Taştan polise ve itfaiyeye haber vermelerine rağmen herhangi bir tedbir alınmadığını söyledi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here