Anasayfa Haber Türkiye’ye özel canlı bomba kampı ve DAİŞ’ın Türkçe yazışma belgeleri

Türkiye’ye özel canlı bomba kampı ve DAİŞ’ın Türkçe yazışma belgeleri

Paylaş

İşte canlı bombanın Türkçe müfredatı

 QSD güçlerinin Hesekê’nin güneyinde başlattığı hamle kapsamında özgürleştirdiği Xatûniye Gölü civarındaki bölgelerde DAİŞ çetelerine ait Türkçe hazırlanmış eğitim materyalleri ve yazışma belgeleri ortaya çıktı. Belgeler, canlı bomba olarak kullanılan Türk kimlikli çetelerin bu bölgede eğitildiğine işaret ediyor.

Hesekê’nin güneyinde DAİŞ çetelerinin işgalindeki alanlara yönelik Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) başlattığı özgürlük hamlesi 9’uncu gününde Xatûniyê Gölü civarında devam ediyor. Yapılan son operasyonlarda ele geçen bazı belgelerde, çetelerin bölgeyi canlı bomba eğitim merkezi olarak kullandığı ve burada konumlanan çetelerin ağırlıklı olarak Türkçe bilenlerden oluştuğu ortaya çıktı. Xatûniyê Gölü’nin kuzeyinde DAİŞ çetelerinin eğitim merkezi olarak kullanılan bir bölgeyi ele geçiren QSD güçleri, burada çetelerin günlük işlerin görülmesi için yaptıkları Türkçe yazışma belgelerinin yanı sıra Türkçe ve Azerice yazılmış birçok eğitim materyaline el koydu. Eğitim belgelerinin Türkçe yazılmış olması, DAİŞ’ın Türkiye’den devşirdiği kişileri burada eğitime tabi tuttuğu ihtimalini akıllara getirdi. “Cihat Fıqhı Ders Kayıtları” isimli Türkçe ders notunda, çetelerin “ölüm” temasının sıklıkla işlenmesi, söz konusu eğitim kampında çetelerin sıklıkla başvurdukları canlı bomba eylemlerini gerçekleştiren kişileri yetiştirmek için kullanıldığı ihtimaline işaret etti.

Canlı bomba hazırlık müfredatı!

“Can Çekilmenin Şiddeti ve Ölüm Anında Müstehab Olan Durumlar” isimli ders notunda, “Miskin kulun önünde sadece ölüm dehşetinden başka ne azap, ne korku, ne üzüntü bulunmasa dahi bu hayatını zehit etmeye kâfidir. Sevincini bulandırmaya, unutkanlı ve gafletini kendisinden uzaklaştırmaya bu yeter. Bunun hakkında uzun düşünmesi ve büyük bir hazırlık görmesi gerekir” şeklinde ifadelerin kullanılması eğitime alınan kişilerin “ölüme” hazırlandığına dikkat çekiyor. Bu düşünceye de tıp alanında ciddi çalışmaları olan Lokman Hekim’in “Ey oğul, ne zaman karşılaşacağını bilmediğin ölüm, ansızın sana gelmeden önce onun için hazırlan” sözü dayanak gösteriliyor.

Çetelerden cennet vaatleri

“Cennet Ehlinin Vasıfları Hakkında Hadislerde Varid Olan Kısmî Haberler” başlıklı Türkçe ders notunda ise, kimi hadislere dayanarak, cennetin güzellikleri ve cennete girecek kişilere sunulacaklar sıralanıyor. Söz konusu eğitim materyalinde cennete gidecek olan kişilere istedikleri her şeyin daha fazlasının verileceği çeşitli örneklerle sıralandıktan sonra cennete girecek kişinin beden yapılarının ise “Cennet ehlinin bedenleri, yüzleri kılsız, yüzleri beyaz, saçları kıvırcık, gözleri sürmeli, otuz üç yaşında” olacakları yazılıyor. Aynı materyalde cennete girecek ” en düşük dereceli olan kişiye sunulacaklar şu şekilde sıralanıyor: “Cennet ehlinin en düşük dereceli olanının 80.000 hizmetçisi, 72 tane zevcesi vardır. Kendisine yakut, inci, zebercetten yapılmış bir kubbe dikilir. (…) O incilerin en azı doğu ile batının arasını aydınlatacak kapasitededir.”

DAİŞ’ın Türkçe yazışma belgeleri

DAİŞ çetelerinin Türkçe yazılmış mühürlü “resmi” yazışma belgesinde de, çetelerden biri başka birisine yazdığı notta, bir kişiyi onun yanına göndereceğini ve ona benzin vermesini istiyor. “Selamaleyküm” diye başlayan belgede, Türkçe olarak şunlar yazılıyor: “Kardeşim Ebu Meryem, Ebu Qays kardeşine orada imkanların doğrultusunda işlerini görecek kadar benzin verebilirsen sevinirim. Kardeş benden benzin istiyor ama benim böyle bir imkanım yok ve ayrıca bana gelen benzin bana bile yetmiyor. Zaten kardeşin şahsi dizel aracı da var. Dahilde benzinle işini görür, yanımıza geldiği zamanda. Selam ve Dua ile.”

Türkiye’ye özel canlı bomba kampı

Daha önce ağrılıklı olarak Türkiye’den gelen DAİŞ çetelerinin üstlendiği yer olan Girê Spî’nin (Til Ebyad) 15 Haziran’da YPG/YPJ ile Burkan El Fırat güçleri tarafından özgürleştirilmesinden sonra çetelerin eğitim merkezini Xatûniyê Gölü ve Hol civarına kaydırdığı belirtiliyor. Eğitim materyallerinin Türkçe olması ve yazışmaların Türkçe yapılması buradaki Türkiyeli çete sayısının çok fazla olduğu ihtimalini güçlendiriyor.

Hol bölgesindeki eğitim kampında, Türkiye’den gelen ve Türkçe konuşan, birbirlerine “Hünkarım” diye hitap eden DAİŞ çetelerinin, mevzi kazarken çekilmiş görüntüleri de Hawar Haber Ajansı (ANHA) tarafından kısa süre önce yayınlanmıştı.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here