Anasayfa Haber Türkmenler bahane amaç tampon

Türkmenler bahane amaç tampon

Paylaş

Kürt Dağı’nı Türkmen Dağı yapan, bölgede olmayan Türkmenlerin soykırım tehdidi ile karşı karşıya olduğu yaygarasını koparan Türkiye’nin amacının, bölgedeki Cephet-El Nusra, Ahrar-u Şam ve Sultan Murat Tugayı çetelerini Ezaz-Cerablus hattına taşımak ve tampon bölge oluşturmak olduğu iddia edildi. Yerel kaynaklar, ABD’nin de bu planda Türkiye’ye destek verdiğini ifade etti.

Son günlerde Türkiye kentlerinde ülkücülerin sokağa dökülmesine yol açan havuz medyasının “Türkmen Dağı etrafındaki Bayırbucak Türkmenleri katlediliyor” propagandasının aslının olmadığı ifade edildi. Ulaştığımız yerel kaynaklar, söz konusu dağın “Cebel Ekrad (Kürt Dağı)” olduğunu, bölgede Burcislen, Silayip ve bir kaç köyde daha yaşayan Türkmenlerin de Cephet-El Nusra, Ahrar-u Şam ve rejim güçleri arasındaki çatışmalardan kaynaklı bölgeyi büyük oranda boşalttığını söyledi. Bölgedeki Türkmenlerin Türkiye ve sınır bölgelerine uzun bir süre önce geldiğini dile getiren yerel kaynaklar, rejim ve Rusya’nın saldırılarının El Kaide uzantılı çete örgütlerine olduğunu ve Türkmenlerin zarar görmediğini belirtti.

‘Hedef Ezaz-Cerablus hattı’

Bölgede azınlık olarak Kürt ve Türkmenlerin bulunduğunu, asıl nüfusun Alevi Araplardan oluştuğunu söyleyen Türkmen C.E. adlı kişi, “Türkiye’nin Türkmenlerin katledildiği doğrultusundaki söylem ve kaygıları yersizdir. Rejimin Rusya desteği ile oradaki operasyonu çete örgütlerine karşıdır. Bu şekilde söylemler ile çete örgütleri Ezaz bölgesine taşınıyor. Şu anda Ezaz’da bu çete örgütleri ve onlar hareket edenler var. Asıl Ezaz’ın kontrolünü de Sultan Murat Tugayı ile sağlıyorlar. Bu tugayın başındaki Fehim İsa Ebu Ahmet Nusra ile ilişkilidir ve direk MİT tarafından yönlendirilen birisidir. Şimdi burada bunları etkin kılarak Ezaz-Cerablus arasında bir tampon oluşturmak istiyorlar” dedi.

ABD planın içinde mi?

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin “98 kilometrelik alan için Türkiye birlikte operasyon yapacağız” söylemini hatırlatan C.E., “Öyle anlaşılıyor ki operasyonu başlattılar. Ezaz-Cerablus arasındaki 98 kilometreye bu çeteler, Sultan Murat Tugayı adı altında yerleştirilecek. Bu bölgeye de Türkiye ve sınır bölgelerinden getirilecek Türkmenler yerleştirilecek. O zaman Türkiye ‘Ben Türkmenleri kurtardım, güvenli bölgeye aldım’ diyecek. Asıl plan ise bu bölgeye Suriye Demokratik Güçleri’nin gelmesini engellemektir. Bu şekilde Kürt kantonlarının birleşmesi de engellenmiş olacak. Koparılan tüm yaygara bu bölge üzerinde ki hesaplar üzerinedir” dedi.

‘Çeteler Cerablus’a ilerliyor’

C.E., iddialarını verdiği şu bilgiyle de destekledi: “Sultan Murat Tugayı öncülüğündeki çeteler, Ezaz’ın doğusuna düşen Hercele ve Delhê köylerini ABD ve Türkiye’nin hava desteği ile DAİŞ çetelerinden aldılar ve Cerablus’a doğru ilerliyorlar.” C.E., bu planın tutmayacağını, bölgede nüfusun yoğunluklu Arap ve Kürt olduğunu, Türkmenler dahil halklar arasında sorun bulunmadığını söyleyerek, “Sonunda bu bölgede özgür ve demokratik Suriye isteyen güçlerin eline geçecektir” diye konuştu.KİLİS (DİHA) –

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here