Tutuklanmalar Galatasaray’da protesto edildi

Paylaş

Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmak için başlatılan ‘Nöbetçi Genel Yayın yönetmeni’ kampanyasına destek veren Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanması Galatasaray Meydanı’nda da protesto edildi.

Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmak için başlatılan ‘Nöbetçi Genel Yayın yönetmeni’ kampanyasına destek veren Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi ve Bianet raportörü Erol Önderoğlu ile gazeteci yazar Ahmet Nesin’intutuklanması protesto edildi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Basın Yayın ve Matbaa Çalışanları Sendikası’nın (Basın-İş) çağrısı üzerine saat 19.30’da gerçekleştirilen eyleme katılanlar arasında Ahmet Nesin’in eşi Hilal Nesin, sanatçı Ferhat Tunç, modacı Barbaros Şansal gibi isimler de yer aldı.

Eylemde “Gazetecilik suç değildir” ve “Gerçekler hapsolunamaz” yazılı pankart ve dövizler taşınıp, yine “Özgür basın susturulamaz” sloganları atıldı.

“Biat etmiyoruz”

Eylemde gazeteciler adına basın açıklamasını Ahmet Şık okudu.

Açıklamada şunlar ifade edildi özetle:

“Can Dündar ve Erdem Gül hakkında hapis cezaları verildi. Ocak ayından bu yana 12 DİHA muhabiri halen tutuklu. DİHA muhabiri Nedim Türfent ölümle tehdit edildi. Gazeteciler artık adliyelere gazete bürolarından daha çok gider oldu. Onlarca gazeteci hakkında soruşturma ve dava açıldı.

“Soruşturma ve davalarla susturulmak istenen gazetelerden biri de Özgür Gündem oldu. Özgür Gündem gazetesinin üzerindeki baskılara dikkat çekmek amacıyla başlatılan dayanışma eylemi de bu soruşturmaların ve davaların hedefi oldu. Dün en son Fincancı, Önderoğlu ve Nesin tutuklandı.

“Dünkü tutuklama ile dayanışma ruhunun hedef alındığının farkındayız. Gazetecilik de tehlike altında. İktidar tüm gazetecileri Saray’ın basın danışmanı olarak görmek istiyor. Halkın haber hakkı için bunu reddediyoruz, biat etmiyoruz. Bildiğimiz bir başka şey ise, ancak ve ancak dayanışmayla mesleğimize ve gerçeğe sahip çıkacağımızdır.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here