Anasayfa Haber TUYAD-DER Başkanı Ahmet Aygün Çocukları sürmekle sorunları çözemezsiniz

TUYAD-DER Başkanı Ahmet Aygün Çocukları sürmekle sorunları çözemezsiniz

Paylaş

Kamuoyunda son günlerde taciz, baskı ve insanlık dışı uygulamalarla gündeme gelen Van M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 5 tutsak çocuk, koğuşları ateşe verdikleri iddiasıyla Rize ve Ankara’daki cezaevlerine sürgün edildi. Soruşturma sürerken çocukların sürgün edilmesine tepki gösteren TUYAD-DER, bunun olayı örtbas etmeye yönelik olduğunu bildirdi.

Son günlerde taciz, işkence ve insanlık dışı uygulamalarla sık sık gündeme gelen Van M Tipi Kapalı Cezaevi’nde çocuk tutsaklara yönelik geliştirilen baskıların ardı arkası kesilmiyor. Çocukların, şiddet, baskı, taciz gibi insanlık dışı uygulanmalara maruz kaldığı yönündeki bilgilerin kamuoyuna yansımasının ardından Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddialarla ilgili soruşturma başlatılmasının hemen ardında, 12 Mart Perşembe günü adli tutsaklar arasında çıktığı iddia edilen kavgada koğuşlarındaki yatakları ateşe verdikleri ileri sürülen 5 tutsak çocuk, Rize Kalkandere Cezaevi ile Ankara Sincan Çocuk Cezaevi’ne sürgün edildi.

‘Yaşananların üstünün kapatılması için suni bir olay yaratılmış’

Sürgünlerin tutsak ailelerinden ve kamuoyundan saklandığını dile getiren Van TUYAD-DER Başkanı Ahmet Aygün, 12 Mart Perşembe günü M Tipi Cezaevi’nde yaşanan olayların adli bir vaka olarak medyaya yansıtıldığına dikkat çekti. Ailelerin çocuklarını görmek istemesiyle birlikte sürgünlerin ortaya çıktığını söyleyen Aygün, “Cezaevi yönetimi tarafından saklanan sürgünler ailelerin bizlere haber vermesiyle birlikte açığa çıktı. Savcılık tarafından soruşturma açıldıktan hemen sonra nedeni hala anlaşılmayan bir kavga çıktığı iddia ediliyor. Kavgada siyasi çocuk tutsakların bulunduğu koğuşlarda çocukların yatakları ve eşyaları ateşe verdiği ileri sürüldü. Burada sıkça gündeme gelen fiziksel ve psikolojik şiddet, taciz ve insanlık dışı uygulamalara ait delillerin yok edilmesi ve üstünün kapatılması için suni bir olay yaratılmış” diye konuştu.

‘Bu sürgünlerin arkasında kirli oyunlar oynanmaktadır’

Ailelerin verdiği bilgiler doğrultusunda cezaevi yönetimi ile görüştüklerini aktaran Aygün, “Cezaevinde yaşanan söz konusu olaylar sözde çocukların başka cezaevlerine nakil istemesinin yönetim tarafından reddedilmesiyle başlamış. Nakil dilekçesi veren çocukların nakilleri gerçekleşmediği için koğuşları ateşe verdiğini ileri süren cezaevi yönetimi, aileleri bilgilendirmeden çocukları Rize Kalkandere ve Ankara Sincan Çocuk Cezaevi’ne sürgün etmiştir. Bu sürgünlerin arkasında kirli oyunlar oynanmaktadır. Aileleri burada olan bu çocukların hiçbiri nakil istememiştir. Cezaevi yönetiminin aileleri bilgilendirdiği söyleniyor fakat hiçbir aile haberdar edilmemiştir. Burada açıkça çocuk tutsaklarımıza yönelik aylardır devam eden kirli politikaların yeni konsept halinde devreye konulduğu görülüyor” diye ifade etti.

‘Sürgün ve sevk için cezaevi yönetimi zemin hazırlamıştır’

Yaşanan olaylar ve sürgün hakkında detaylı araştırma yapılması gerektiğini vurgulayan Aygün, “Sürgün ve sevk için cezaevi yönetimi zemin hazırlamıştır. Savcılık soruşturması devam ederken yaşanan bu sürgünler akıllara soru işareti getiriyor. Biz kurum avukatlarımızla birlikte bu olayın takipçisi olacağız” dedi. G.S, V.C ile ismi öğrenilemeyen bir çocuğun Rize Kalkandere Cezaevi’ne sürgün edildiğini dile getiren Aygün, V.O ile ismi henüz öğrenilemeyen bir çocuğun da Ankara Sincan Çocuk Cezaevi’ne gönderildiğini kaydetti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here