Tuzla deri işçileri kıdem tazminatına sahip çıktı, iş bıraktı

Paylaş

Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan DERİTEKS üyesi yüzlerce işçi, kıdem tazminatına yönelik saldırıya karşı 2 saat iş bıraktı. Sanayi bölgesi içinde kitlesel yürüyüş düzenleyen işçiler, konfederasyonları Türk-İş’i de göreve çağırdı. İşçiler eylem sırasında çatışmaların sona ermesi ve barış talebini de dile getirdi.

Tuzla Deri Organize Sanayi’de bulunan Uyguner Deri önünde toplanarak direnişteki Aka Deri işçilerinin direniş çadırına kadar yürüyen işçiler, 2 saatlik iş bıraktı. Emek Partisi, TGS İstanbul Şubesi, Belediye-İş 6 No’lu Şube Yönetimi ve nakış işçilerinin de destek verdiği eylemde sık sık, “Kıdem tazminatıma dokunma”, “Sendika hakkımız söke söke alırız”, “Atılan işçiler geri alınsın”, “İşçiler birleşin, sömürüye son”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

Aka Deri direniş çadırı önünde konuşan DERİTEKS Genel Başkanı Musa Servi, “Kıdem tazminatı işçilerin kazandığı haktır. Babalarımız, dedelerimiz kıdem tazminatıyla ev alabiliyordu. Şimdi 25 yıl çalışsak dahi ev alma şansımız yok. Saldırılar karşısında birlik olmamız gerekiyor. Diyorlar ki kıdem tazminatını işçilerin yüzde 85’i almıyor. Yüzümüze baka baka yalan söylüyorlar. Medyaya baktığımızda mevcut iktidarın borazanlığınından başka bir şey yapmıyor. Kıdem tazminatı almayanlar için yasa çıkarılabilir” dedi.

Türk-İş Genel Kurul kararında “Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir” denildiğini hatırlatan Servi, Türk-İş’e “Türk-İş’e düşen görev, bize düşen görev üretimden gelen gücümüzü kullanmaktır, anında genel grevdir. Türk-İş’e düşen görev işçinin sesini duymaktır” dedi.

‘ÇATIŞMA ORTAMININ SON BULMASINI İSTİYORUZ’

Ülkede yaşanan savaş haline de dikkat çeken Servi, “Biz çatışma ortamının son bulmasını istiyoruz. İnsanca çalışma, insanca yaşama ortamının kurulmasını istiyoruz. Doğu ve Güneydoğu’da 60 günden beri sokağa çıkma yasağı olan iller var. Kendimizi o insanların yerine koyalım. Ölen siviller, askerler, polisler gencecik insanlar var. Sendika olarak hep yoksulun, ezilmişin yanında olduk. Bir an önce savaştan vazgeçilip barışa dönülmeli” dedi.

Aka Deri’den işçilerin Rusya ve Türkiye arasındaki uçak krizinin ardından gerçekleşen daralma gerekçe gösterilerek atıldığını hatırlatan Servi, atılan işçilerin geri alınmasını istedi. Servi şöyle devam etti: “Aka Deri’deki arkadaşlarımızın alınması için gereken neyse yapacağız. Savaşın sebebi biz değiliz, faturanın bize çıkarılmaması gerekir. Biz bu ülkede barış, huzur, halkların kardeşliği ve işçi sınıfının birliğini istiyoruz.” (İstanbul/EVRENSEL)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here