Anasayfa Haber Uluslararası gözlemci raporu: Seçimler adil yapılmadı

Uluslararası gözlemci raporu: Seçimler adil yapılmadı

Paylaş

Uluslararası seçim gözlem heyetleri, kampanya süreci ve seçim gününe ilişkin sonuçlarını raporla açıkladı. AGİT’e göre, HDP’ye yönelik saldırılar kampanyayı etkiledi, seçimler adil bir ortamda yapılmadı.

 Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT/OSCE) üyeleri ve uluslararası gözlemciler, 1 Kasım seçimlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

AGİT Gözlem Heyeti Başkanı Ignacio Sanches Amor, seçimin yüksek düzeyde kutuplaşmanın olduğu bir ortamda yapıldığını belirtti. İfade özgürlüğünün kısıtlandığını dile getiren Amor, bunun da seçim sürecini ciddi şekilde etkilediğini ifade etti.

‘SEÇİM ÖZGÜR BİR ŞEKİLDE YAPILMADI’

Amor şöyle dedi: “Parti üyelerine yönelik fiziksel saldırılar ve güvenlik endişeleri, kampanya konusunda kısıtlamalara neden oldu. Seçime girenler mesajlarını verebildiler ancak kampanya genel anlamda sönüktü. Güneydoğudaki zorlu güvenlik ortamı ve parti üyelerine yönelik saldırılarla birleştiğinde aslında adayların kampanyalarını özgür bir şekilde yapmaları engellendi.”

Amor, baskı altında olan medya ile ilgili ciddi endişelerinin olduğunu söyledi ve “Gazetecilerle ilgili soruşturmalar ile medya kuruluşlarına terörizm soruşturmalarının medya üzerinde soğutucu etkisi var” diye konuştu. Amor, seçimler öncesinde İpek Koza Medya Grubu’nun kayyum atanması biçiminde gasp edildiği süreci hatırlattı.

İLK İZLENİM: SEÇİM ADİL DEĞİLDİ

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Delegasyonu Başkanı Andreas Gross şunları söyledi: “AKPM heyeti olarak ne yazık ki vardığımız sonuç şu; bu kampanya adil değildi. Bu süreçte çok fazla şiddet ve korku mevcuttu. Korku demokrasinin ve serbest tercihin düşmanıdır. Sürecin kalitesinden dolayı hayal kırıklığına uğramış durumdayız. Artık Cumhurbaşkanı’nın seçimde kaybedenler dahil daha kapsayıcı bir süreç için çalışması hayati öneme sahiptir. Türkiye’nin sorunlarını aşabilmesi için tüm seslerin duyulması gerekir.”

Gross, bazı medya gruplarının kutuplaştırmayı arttırdığını söyledi ve şunları ekledi: “Söylem türünün de değişmesine sebep oluyor. Süreç, ortak faydayı arayan bir rekabet olmaktan çıkıyor. Sadece siyah beyaz haline getiriyor rekabeti. Zor bölgelere gidemedik. Hiçbir sigorta şirketi bizim oraya gitmemizin riskini karşılamıyordu. Hiç kimsenin hayatını tehlikeye atmak istemedik. Ama orada bulunmuş olanların gözlemini dinledik.”

‘HDP’YE SALDIRILARI KAMPANYAYI KISITLADI’

AGİT Parlamenter Meclisi (AGİT-PM) Delegasyonu Başkanı Margareta Cederfelt ise Kürt illerinde yaşanmakta olan şiddet olaylarının seçimler üzerinde ciddi etkisi olduğunu, HDP’lilere yönelik saldırı ve tutuklamaların kampanya yapma imkanını kısıtladığına dikkat çekti. Cederfelt, “Bu bile tek başına güvenliğin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi” dedi.

AGİT Seçim Gözlem Heyeti Başkanı Geert Hinrich Ahrens, temsilci ve gözlemcilerin bazı sandıkları gözlemlemesine izin verilmediğini ifade etti.

Raporda, “Şiddet olayları, kampanya ortamını lekelemiştir. Ankara’da 10 Ekim tarihinde gerçekleşen büyük bir bombalı terörist saldırı 100’den fazla kişinin ölümü ve 500’den fazla kişinin yaralanması ile sonuçlanmıştır. Temmuz ayının sonunda, Kürt nüfusunun önemli bir kısmının yaşadığı Güneydoğu’da şiddet artmıştır. Seçim kampanyası esnasında HDP’nin büroları hedef alınmış, çok sayıda HDP üyesi gözaltına alınmış, HDP belediye eşbaşkanları geçici olarak görevden uzaklaştırılmış ve HDP’nin kampanya el ilanlarına el konmuştur” ifadelerine yer verildi.

Raporun Türkçesi için tıklayın

etkin haberuluslararasi-secim-gozlem-heyeti-nin-milletve-7398425_x_o

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here