Anasayfa Forum Uluslararası Kürt Konferansı Moskova’da başladı

Uluslararası Kürt Konferansı Moskova’da başladı

Paylaş

Konferansın açılış konuşmasını Rusya Stratejik Araştırma Enstitü (RISI) Direktörü Leonid Petroviç yaptı. Petroviç konuşmasında Ortadoğu’da yeni bir süreçten geçildiğine değinerek “Bu yeni süreçte Kürtlerin önemli bir rolü var. Bunun için konferansımızda, hem bölge hem de Kürtlerin stratejik konumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunacağız” dedi.

 

MOSKOVA (DİHA) – Moskova’da bu yıl “DAİŞ’e Karşı Uluslararası Mücadele Koalisyonun Kurulma Perspektifi” ile yapılan Uluslararası Kürt Konferansı başladı. Konferansa katılan Adil Rusya Partisi Genel Başkanı Sergey Mironov, yaptığı konuşmasında “ABD’yi kendi çıkarından başka halkların ulusal çıkarlarını hesaba katmamakla” suçladı. Mironov, PYD için ise “Varlığıyla Suriye sorununa demokratik çözümün mümkün olduğunu güçlendiriyor” dedi.

Uluslararası Kürt Sosyal Kurumlar Birliği ve Rusya Stratejik Araştırma Enstitü (RISI) tarafından düzenlenen Uluslararası Kürt Konferansı, Moskova’da başladı. Bu yıl “DAİŞ’e Karşı Uluslararası Mücadele Koalisyonun Kurulma Perspektifi” ile yapılan konferans, Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü konferans salonunda yapıldı. Konferansa Rojava’dan PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah ve Kobani Kantonu Yürütme Meclisi Başkanı Enwer Muslim, DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı ve HDP Dış İlişkiler Sorumlusu Nazmi Gür, Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) üyesi Salahattin Soro, İşxan Ankosi ve Cemal Şamoyan, Rusya Kürtleri Ulusal ve Kültürel Federal Otonomi Başkanı Ferhat Patiyev, Adil Rusya Partisi Başkanı Sergey Mironov ile çok sayıda siyasetçi, diplomat, Ortadoğu, Kafkas ve Asya konusunda uzman siyaset bilimciler katıldı.

‘Bu süreçte Kürtlerin önemli bir rolü var’

Konferansın açılış konuşmasını Rusya Stratejik Araştırma Enstitü (RISI) Direktörü Leonid Petroviç yaptı. Petroviç konuşmasında Ortadoğu’da yeni bir süreçten geçildiğine değinerek “Bu yeni süreçte Kürtlerin önemli bir rolü var. Bunun için konferansımızda, hem bölge hem de Kürtlerin stratejik konumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunacağız” dedi.

Konferansın ilk konuşmacısı olan Adil Rusya Partisi Başkanı Sergey Mironov ise Rusya’nın Suriye müdahalesinden dolayı rahatsız olan güçlerin olduğunu söyleyerek, şunları söyledi:
“Ortadoğu’daki son gelişmeler herkesi çok ciddi anlamda etkiledi. Özellikle de bu coğrafyada yaşayan halkları çok etkiledi. Amerika kendine göre Suriye’nin kaderini belirleyecek kararlar alıyor. Bu kararları alırken de kimsenin görüşüne başvurmuyor. Fakat gelinen noktada aldığı bu kararların ne kadar yanlış olduğu ortaya çıktı. Ayrıca Amerika kendi çıkarı doğrultusunda hareket ettiği gibi halkların ulusal çıkarlarını hiç hesaba katmıyor. Zaten şuan bölgenin içinde bulunduğu nokta bu duruşumuzu doğruluyor. Ayrıca Amerika gittiği her yerde bir enkaz bırakıyor. Vlademir Putin, BM Genel Kurulu’nda Rusya’nın yaklaşımını çok açık bir şekilde değerlendirdi. Artık Rusya’nın da bölgede olup bitenlere artık sesiz kalmayacağını dile getirdi.

‘ABD vurulması gereken yerleri vurmayarak DAİŞ’e yardım ediyor’

ABD’nin bölgede çok önemli askeri üsleri var. Amerika bölgede zayıflayarak bölgedeki konumunun zayıflayacağından endişeleniyor. Amerika’nın vurduğu yerler de onun işine yaramayan yerlerdir. Oysa asıl vurulması gereken yerleri vurmayarak DAİŞ’e yardım ediyor. Suriye ve bölgede yaşayan halklar konusunda tüm uluslararası güçlerin toplanıp, ortak karar alması gerekir. Bu konu bir devlete veya bir güce bırakılmayacak kadar önemli bir konudur.

Putin, BM Genel Kurulu’nda bu konuda çok önemli değerlendirmeler yaptı. DAİŞ’e karşı oluşturulan koalisyon, eğer üstüne düşen sorumluluğu yerine getirirse çok önemli işler yapacağını düşünüyorum. Tabii bu konuda Rusya’nın da etkisini dikkate almak gerek.

Global güçler Rusya’yı kendileri için bir tehdit görüyor. Ama Rusya olmadan da uluslararası koalisyonun ne Suriye de ne de DAIŞ’e karşı ekili olamayacağı da tüm güçler tarafından da bilinen bir gerçek.

‘PYD’ye önemli bir misyon biçtik’

Bu konferansta önemli kararların çıkacağına inanıyorum. Biz bütün sorunları özellikle DAİŞ ile ilgili her türlü tehlikelere karşı ciddi önemlerin alınması gerektiği konusunda ciddi olduğumuzu artık herkesin bilmesi gerek. Tabii Rusya’nın Suriye’ye müdahalesinden dolayı rahatsız olan güçler var. Tabii bunda Ukrayna örneğinde olduğu gibi yine Amerika yapıyor.

Suriye’de biz, başından beri PYD’ye önemli bir misyon biçtik. PYD varlığıyla, Suriye sorununa demokratik çözümün mümkün olduğunu güçlendiriyor. DAİŞ’e karşı biz herkesle oturmaya ve onlarla bu konu hakkında çalışma yapmaya hazırız.”

Konferans, Kürdistan ve uluslararası kurumların temsilcilerinin konuşmalarıyla devam ediyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here