Anasayfa Haber Uluslararası Şeffaflık Derneği “Türkiye’de Yolsuzluk: Neden, Nasıl ve Nerede?” başlıklı kamuoyu araştırmasını...

Uluslararası Şeffaflık Derneği “Türkiye’de Yolsuzluk: Neden, Nasıl ve Nerede?” başlıklı kamuoyu araştırmasını açıkladı.

Paylaş
Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin yolsuzluk araştırmasına göre, katılımcıların yüzde 67’si son iki yıl içerisinde yolsuzluğun arttığını, yüzde 54’ü artmayaca devam edeceğini düşünüyor. Yüzde 28’i ise rüşvet verdiğini belirtti.

Yüzde 67’si yolsuzluk arttı

Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 67’si son iki yıl içerisinde yolsuzluğun arttığını, yüzde 54’ü önümüzdeki iki yıl içerisinde ise yolsuzluğun artacağını düşünüyor. Katılımcıların yüzde 55’i ise mevcut hükümetin yolsuzlukla mücadeledeki çabalarını yetersiz buluyor.

Araştırmada yolsuzluk ve oy tercihi arasındaki ilişkiye de bakıldı. Katılımcılardan 7 Haziran seçimlerinde AKP, CHP, MHP, HDP’ye verceklerin sırasıyla yüzde 26, 88, 88 ve 80’i yolsuzluğun arttığını düşünüyor.

En önemli nedeni dokunulmazlık ve cezasızlık

Yolsuzluğun nedenlerine bakıldığında ise 10 üzerinden cezasızlık ve dokunulmazlık yüzde 8, 14, onu 7,97 ile siyaset sermaye ilişkisi, 7,95 ile ihale sistemleri ve7,94 ile medya-sermaye ilişkisi izliyor. Diğer partilerin yanında AKP seçmeninin de yüzde 54’ü dokunulmazlık ve cezasızlığı yolsuzluğun birinci nedeni olarak görüyor.

Medya 6. sırada

Katılımcıların yarısı yolsuzluğun en yaygın olduğu düşünülen kurumlar arasında yerel yönetimler/belediyeler ve siyasi partileri saydı. Bunu yüzde 47 ile kamu hizmetleri, yüzde 37 ile meclis, yüzde 34 ile sağlık, yüzde 30 ile medya izledi.

Kamu işlemlerinde de en çok yolsuzluk sırasıyla kamu ihaleleri, imar, gümrük ve dış ticaret, ruhsat, vergi ve tapu işlemleri izledi.

Yolsuzluk yüzde 48’inin oy tercihini etkilemiyor

Yolsuzluğun oy tercihindeki etkisine bakıldığında ise katılımcıların yüzde 52’si yolsuzluğun oy tercihini olumsuz etkileyeceğini düşünüyor, yüzde 20’si ekonomiye göre değişir, yüzde 28’i etkilemez diyor.

AKP’ye oy kullanacaklara baktığımızda yüzde 23’ü olumsuz etkiler, yüzde 24’ü ekonomiye göre değişir, yüzde 53’ü ise olumsuz etkilemez yanıtını verdi. CHP, MHP, HDP ise sırasıyla yüzde 64, 69 ve 74 yolsuzluğun oy tercihini olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Yüzde 28,35’i rüşvet vermiş

Araştırmadaki en çarpıcı sonuçlardan biri ise 2 bin katılımcının yüzde 28,35’i son bir yılda usulsüz ödeme yapmak veya hediye vermek durumunda kaldığını belirtti.  Hediye verilen kurumların başında ise belediye geliyor. Yine katılımcıların yüzde 61’i kamu kurumların işlerinin halledilmesi için tanıdıklarının olmasının etkili olduğunu düşünüyor.

Mücadele en etkili STK’lar

Yüzde 84’ü devlet memuruna hediye ve bahşiş vermenin yolsuzluk olduğunu düşünüyor, yüzde 71’i her vatandaşın yolsuzlukla mücadelede fark yaratabileceğini düşünüyor ancak buna rağmen yüzde 88’i usulsüz ödeme ile ilgili herhangi bir yasal şikayette bulunmamış. Buna neden olarak ise yüzde 60’ı bu şikayetin faydasız olacağını gösteriyor.

Yolsuzlukla mücadelede ise en güvenilir kurum sivil toplum örgütleri gösterildi. Sıralamada en altta medya yer alıyor. (NV)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here