Anasayfa Haber UNICEF: 43 milyon çocuk için acil yardım gerekiyor

UNICEF: 43 milyon çocuk için acil yardım gerekiyor

Paylaş

  • Dünya üzerindeki her 9 çocuktan biri savaş ve çatışmalarla kavrulan kriz bölgelerinde yaşarken, on milyonlarcasının acil yardıma ihtiyaç duyduğu bildiriliyor.
UNICEF, başta Suriye, Yemen, Güney Sudan, Kongo ve Sudan’da olmak üzere on milyonlarca çocuk için 2,5 milyar euroluk yardım planlandığını duyururken, üye ülkelerden destek talep etti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Direktörü Anthony Lake, yaptığı  açıklamada, dünyadaki her 9 çocuktan birinin savaş veya çatışmaların olduğu kriz bölgelerinde yaşadığına dikkat çekti. 2016 yılında 63 ülkede 43 milyon çocuğa yardım ulaştırılmasını hedeflediklerini belirten Lake, bunun için 2,5 milyar euroluk bir bütçeye ihtiyaçları olduğunu kaydetti.UNICEF: 43 milyon çocuk i ile ilgili görsel sonucu

Anthony Lake, Suriye’de 5, Yemen’de ise 10 milyon çocuğun acil yardıma muhtaç olduğunun altını çizdi. Suriye, kız ve erkek çocukları için dünyanın en tehlikeli ülkesi olarak kabul ediliyor. Yemen’deki çocuklar için gerek duyulan acil yardım miktarı ise 166 milyon euro olarak belirlendi.

Lake, Suriye’de veya komşu ülkelerdeki 5 milyon çocuğun eğitiminde ciddi sıkıntılar yaşandığını dile getirirken, kadın ve çocukların Avrupa içindeki umuda yolculuklarında daha iyi korunabilmeleri için ise 28 milyon euroya ihtiyaç olduğunu söyledi.

UNICEF Direktörü, savaş ve çatışmaların olduğu ülkelerde hastalıklara bağlı 5 yaşın altındaki çocuk ölüm oranlarının dünya ortalamasının iki kat üstünde olduğunu da vurguladı.

Suriye ve Yemen’in yanı sıra Sudan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Güney Sudan’daki çocukların durumu da UNICEF’in ağırlıklı ilgileneceği konuların başında gelecek.

UNICEF’in bu yıl için öngördüğü 2,5 milyar euroluk yardıma yönelik çağrının, kuruluşun bu zamana kadarki en yüksek yardım beklentisi olduğu da biliniyor.

CENEVRE – ANF
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here