Anasayfa Forum UNICEF: Mülteci Çocukların Dörtte Üçü Göç Yolunda Şiddet Görüyor

UNICEF: Mülteci Çocukların Dörtte Üçü Göç Yolunda Şiddet Görüyor

Paylaş

Fotoğraf: UNICEF/Romenzi

UNICEF yeni yayınlanan bir raporunda, Kuzey Afrika’dan İtalya’ya uzanan Orta Akdeniz göç yolunda mülteci çocuklara ve kadınlara yönelik cinsel şiddet, sömürü ve istismar olaylarının sürekli olarak yaşandığı konusunda uyardı.

Raporda kadın ve çocukların sık sık gözaltına alındığına da dikkat çekiliyor.

Çocuk ve kadınlar saldırıya uğruyor

“Çocuklar için Ölümcül bir Yolculuk: Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya Uzanan Göç Yolu” başlıklı rapor, Sahraaltı Afrika’dan Libya’ya ve buradan da deniz yoluyla İtalya’ya tehlikeli bir yolculuk yapan mülteci çocukların karşılaştıkları riskleri ayrıntılı şekilde ele alıyor.

Raporda, görüşülen mülteci çocukların dörtte üçünün yolculukları sırasında yetişkinler tarafından şiddet gördüklerini ve tacize ya da saldırıya uğradıkları bildirdikleri belirtildi.

Görüşülen kadınların ve çocukların neredeyse yarısı ise yolculukları sırasında, çoğu zaman birden fazla kez ve farklı yerlerde olmak üzere, cinsel istismara uğradıklarını söyledi.

Rapora göre, geçen yıl Libya’dan yola çıkarak Akdeniz’i aşmaya çalışan en az 4 bin 579 kişi, yani girişimde bulunan her 40 kişiden biri hayatını kaybetti. Ölenlerin en az 700’ünün çocuk olduğu tahmin ediliyor.

Savunmasız kalıyorlar

UNICEF konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi…

* Çocuk ve kadınların büyük bölümü kaçakçılara yola çıkmadan önce ödeme yaptıklarını söyledi. Yaptıkları anlaşmalar sonucu çoğu borçlanmak zorunda kalarak istismara, kaçırılmaya ve insan ticaretine karşı savunmasız hale geldi.

* Kadınlar ve çocuklar ayrıca Libya’da gerek hükümetin gerekse silahlı milislerin denetimindeki gözetim merkezlerinde aşırı kalabalık ve güç koşulların hüküm sürdüğünü ve yeterli yiyecek ve barınma imkânları bulunmadığını ifade etti. (YY)

Eylem takvimi

UNICEF yerlerinden edilen çocuklar için altı maddelik bir eylem takvimi geliştirdi.

*Başta refakatsiz çocuklar olmak üzere çocuk mülteci ve göçmenlerin sömürü ve şiddetten korunmaları.

*Bir dizi pratik alternatiflerin geliştirilmesi suretiyle mülteci statüsünde ya da göç yolundaki çocukların gözaltında tutulması uygulamasına son verilmesi.

*Çocukların korunması ve onlara hukuksal statü kazandırılmasının en iyi yolu olarak ailelerin bir arada tutulması.

*Mülteci ve göçmen tüm çocukların eğitimlerini sürdürmeleri ve onlara kaliteli sağlık hizmetleri ile diğer hizmetlere erişim imkânları sağlanması.

*Kitlesel mülteci ve göçmen hareketlerinin altında yatan temel nedenlerinin ele alınması için baskı yapılması.

*Geçiş ve varış ülkelerinde yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve dışlama gibi unsurlarla mücadele edilmesi için önlemler alınması.

UNICEF hükümetlere ve AB’ye bu eylem takviminin desteklemesi ve hayata geçirilmesi için çağrıda bulunuyor.

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here