Anasayfa Haber Üniversite Raşit Tükel’i Seçti; Erdoğan, Mahmut Ak’ı atadı

Üniversite Raşit Tükel’i Seçti; Erdoğan, Mahmut Ak’ı atadı

Paylaş

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) önerdiği adaylar arasından altı üniversiteye rektör ataması yaptı. İstanbul Üniversitesi’nde seçimi kazanan Raşit Tükel yerine seçimde ikinci olan Mahmut Ak’ı atadı.Bia ‘nın Haberine göre

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi akşam saatlerinde altı üniversite için yapılan rektör atamalarını duyudu. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Anayasa’nın 130’uncu ve Yükseköğretim Kanunu’nun 13’üncü maddeleri uyarınca, Yüksekoğretim Kurulu’nun önerdiği adaylar arasından, Uludağ Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ı, GalatasarayÜniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Eyüp Ertuğrul Karsak’ı, Harran Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ramazan Taşaltın’ı, İstanbulÜniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mahmut Ak’ı, Tunceli Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ubeyde İpek’i ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Peyami Battal’ı atadığı kaydedildi.

Raşit Tükel atanmadı

Böylece İstanbul Üniversitesi Rektörlük seçiminde en çok oyu alan Prof. Dr. Raşit Tükel’in ataması yapılmamış oldu. Erdoğan en yüksek oyu  alanı değl YÖK’ün yaptığı sıralamada ilk sıradan önerdiği Prof. Dr. Mahmut Ak’ı rektör olarak atandı. Prof. Dr. Raşit Tükel rektörlük seçiminde 1202; Prof. Dr. Mahmut Ak ise 908 oy almıştı. YÖK 20 Mart günü Cumhurbaşkanına listesini sunarken sıralamayı Prof. Dr. Mahmut Ak, Prof. Dr. Raşit Tükel ve seçimlerde üçüncü çıkan Prof. Dr. Harun Cansız olarak yapmıştı.

Raşit Tükel bianet’e yaptığı açıklamada “YÖK, kararının gerekçesini açıklamalı” demişti.

Uludağ Üniversitesi’nde sandık dinlenmedi

Uludağ Üniversitesi’nde en çok oyu alan Prof. Dr. Kamil Dilek ikinci sıradan, seçimleri ikinci sırada bitiren Prof. Dr. Yusuf Ulcay ise ilk sıradan önerildi. Erdoğan, YÖK’ün sıralamasına uydu.

Galatasaray Üniversitesi’nde liste ve sandık

Galatasaray Üniversitesi’nde YÖK listede sandık seçimine uymuştu. Erdoğan en çok oy alan ve listede birinci sırada olan Karsak’ı atadı.

Harran Üniversitesi’nde sürpriz atama

YÖK Harran Üniversitesi’nde en yüksek oy alan Prof. Dr. Mehmet İriadam’ı birinci sıraya koymuştu. Erdoğan üçüncü sıradaki Prof. Dr. Ramazan Taşaltın’ı atadı.

Tunceli ve Yeni Yüzyıl’da sürpriz yok

Tunceli Üniversitesi’nde Rektör atanan Prof. Dr. Ubeyde İpek en çok oyu almıştı ve YÖK listesinde birinci sıraydı. Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde de Prof. Dr. Peyami Battal sandıktan birinci çıkmıtı ve listede ilk sıradaydı. (HK)

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here