Anasayfa Gençlik Ürdün Demokratik Gençlik Birliği’nden Issam Hambooz:”Genç başladık genç başaracağız”

Ürdün Demokratik Gençlik Birliği’nden Issam Hambooz:”Genç başladık genç başaracağız”

Paylaş

“Gençlik gücünü yaratacak Ortadoğu’yu özgürleştirecek” şiarıyla düzenlenen 1. Ortadoğu Demokratik Gençlik Konferansı’na katılan Ürdün Demokratik Gençlik Birliği’nden Issam Hambooz, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın, “Genç başladık genç başaracağız” sözüne vurgu yaparak, “Ürdün’deki demokratik mücadelede gençler olarak çok önemli bir yere sahibiz. Biz de Öcalan’ın bu söyleminden hareket etmeye çalışıyoruz. Sisteme karşı dinamik olan gençliktir. Sokakta olan gençliktir” dedi.
DTK ve HDK Gençlik yapıları öncülüğünde, “Gençlik gücünü yaratacak Ortadoğu’yu özgürleştirecek” şiarıyla düzenlenen 1. Ortadoğu Demokratik Gençlik Konferansı, ikinci günde basına kapalı olarak devam ediyor. Konferans, “Ortadoğu’nun toplumsal ve tarihi yapısı”, “Kapitalist modernite ve ona dayalı iktidar güçlerinin Ortadoğu’ya müdahaleleri”, “Ortadoğu’da kapitalist moderniteye karşı alternatif arayışlar ve gençliğin öncü rolü”, “Ortak mücadele ve dayanışma hattının örülmesi/geliştirilmesi”, “Arap Baharı’nda gençliğin rolü” ve “Filistin direnişinde gençliğin rolü” konularının tartışılmasının ardından üçüncü günde sonuç bildirgesi ile sonlandırılacak. Başta Ortadoğu coğrafyası olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden gençlik örgütlerinin katılım sağladığı konferansta bir araya gelen gençler, ortak bir mücadele hattının örülmesi için bir koordinasyon veya konfederasyon örgütlenmesini hedefliyor. Devam eden konferansa ilişkin DTK Gençlik Meclisi üyesi Songül Aşıla ve Ürdün Demokratik Gençlik Birliği’nden Issam Hambooz, DİHA’ya konuştu.

‘Ortadoğu gençliği halklara özgürlüğü armağan etme kararlılığında’

Konferansın düzenlenme amacı ve anlamına ilişkin konuşan DTK Gençlik Meclisi üyesi Songül Aşıla, kapitalist sistemin Ortadoğu’ya ciddi bir yöneliminin olduğunu ve buna karşı gençlik hareketlerinin de önemli bir direniş hattı oluşturduğunu kaydetti. Böylesi bir süreçte, konferans kararı almalarının, sisteme karşı yürütülen mücadele ve gençlik dinamizminin bütünleşmesine yönelik önemliliğine vurgu yapan Aşıla, “Ortadoğu halkları sömürü sistemine karşı her an bir direniş içinde olmuştur. Kuşkusuz bu direnişin öncülüğünü de gençlik yapmıştır. Şuan için de böyledir. Arap coğrafyasında, Filistin’de, Gezi’de, Kobanê’de olanlar bize bu yolu gösterdi. Ortadoğu gençliği, halkına öncülük edip özgürlüğü armağan etme amacı ve kararlılığındadır. Ortadoğu’nun içinde olduğu koşulları da göz önünde bulundurarak böylesi bir konferans kararı aldık” dedi.

‘Kobanê konferansa kaynak oldu’

Kobanê süreci ile birlikte dünyadaki gençlik örgütlerinin kendileri ile temasa geçtiğini ifade eden Aşıla, sosyalist ve devrimci gençlerin Kürt gençlerin mücadelesi ile ortaklaşmak istediğini belirterek, “Kürt özgürlük mücadelesinin kendilerine güç verdiğini belirtiyorlar. Kürt gençlerinin mücadelesine olan hayranlıklarını dile getiriyorlar. Kürt gençlerinin Ortadoğu’da yürütülecek olan mücadelede öncülük edeceğinden umutlular ve Kobanê buna kaynak oldu” diye belirtti.

Ortadoğu gençliğinin örgütleneceği bir konfederasyon

Konferans amaçlarının başta Ortadoğu coğrafyası olmak üzere dünyanın her alanında devrimci mücadele yürüten gençlik yapıları ile birlikte ortak bir ağ örmek olduğunu kaydeden Aşıla, ortak bir çatı altında örgütlenebilecekleri bir “Konfederasyon” oluşturulması amaçlarının olduğunu söyledi. Düzenlenen bu ilk konferansta böylesi bir kararın ortaya çıkmaması halinde ise bir koordinasyon oluşturma hedefinde olduklarının bilgisini paylaşan Aşıla, “Kararlaşmak istediğimiz nokta Ortadoğu gençliği ile aramızda ortak bir hat örmek. Konferansa katılım sağlayan örgütlerle tartışmalarımızda da böylesi bir istek ortaya çıkıyor. Ortadoğu gençliği ile birlikte Konfederasyon tarzında örgütlenmeyi esas alıyoruz. DTK ve HDK gençliği olarak böylesi bir duruşumuz ve talebimiz var. Eğer bu oluşturulmazsa bile gerçekleştireceğimiz bu ilk konferansla ortak bir koordinasyon oluşturarak ileriki aşamalarda konfederasyon oluşturma hedefimiz için çalışmalarımızı yürüteceğiz” ifadelerini kullandı. Aşıla, Düzenlenen bu konferansla birlikte farklı fikirleri tartıştırabildiklerini ve sağladıkları bu bütünleşmenin de kendileri için çok değerli ve anlamlı olduğunu aktardı.

‘Öcalan’ın bu söyleminden hareket ediyoruz’

Konferansa katılımının kendisi için heyecan verici olduğunu kaydeden Ürdün Demokratik Gençlik Birliği’nden Issam Hambooz, “Dünyanın birçok yerinden gelen gençler ve çok önemli konular tartışılıyor. Özellikle de Kürt gençlerinin böylesi konferansa çağrı yapması çok önemli. Çünkü yıllardır Kürt gençliğinin öncülüğünde bir özgürlük mücadelesi yürütülüyor. Ve bölge de birçok yerde verilen mücadeleyle benzeşiyor” dedi. Konferanssa heyecan katan noktanın, başta Ortadoğu coğrafyası olmak üzere dünyanın birçok yerinden gelen genç fikirlerin bir arada özgürlüğü tartışması olduğunu dile getiren Hambooz, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın, “Genç başladık genç başaracağız” sözünü hatırlatarak şöyle devam etti: “Çok doğru ve yerinde olan bir söylem. Sisteme karşı dinamik olan gençliktir. Sokakta olan gençliktir. Ürdün’de 70’li, 80’li yıllarda gençlik hareketinin yaşadıkları ile bugün ki gençlik hareketi arasında çok fark var. Şimdiki gerçeklikle yüzleşmek ve her an dinamik olmak lazım. Biz de Öcalan’ın bu söyleminden hareket etmeye çalışıyoruz. Ürdün’deki demokratik mücadelede gençler olarak çok önemli bir yere sahibiz. Gençlerin bakış açısıyla yürütmeye çalışıyoruz devrim mücadelesini.”

‘Rojava modelini ve başarı sürecini örnek alacağız’

İnşa ettiği özgür yaşam modeli ve teröre karşı sergilediği mücadele ile tüm dünyanın dikkatini çeken Rojava’nın ve Rojava’da inşa edilen modelin, Ortadoğu için umut olduğunu kaydeden Hambooz, “Rojava modeli çok yeni. Bu modeli inşa ederken karşılaştığı zorlukları aştığı mücadele yöntemini ve başarı sürecini örnek alacağız. Böylesi bir modeli kendi toplumumuzda da hayata geçirebilme anlamında Rojava’dan alacağımız dersler var” diye konuştu. Ortadoğu’daki tüm devrimci hareketlerin ve özgürlük mücadelesi yürüten yapıların Rojava’yı örnek alması, mücadelesinden dersler çıkarması gerektiği değerlendirmesinde de bulunan Hambooz, “Kobanê ya da Rojava bir bölge değil, sadece bir köy bile olsa yaşam modeli ve mücadelesi örnek alınabilir. Biz de benzer bir model üretmek istiyoruz. İnanıyoruz ki Rojava ve bizlerin mücadelesi başarıya ulaşacak” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here