Anasayfa Forum Üreticiyi don vurdu zarar yüzde 30’a ulaştı

Üreticiyi don vurdu zarar yüzde 30’a ulaştı

Paylaş

Türkiye genelinde Nisan ayında birçok bölgede olağandışı olarak gerçekleşen don felaketi fındık, kayısı, ceviz, meyve ağaçları ve bağlarda büyük zarara yol açtı. Üreticiler açısından zarar oranının yüzde 30’a ulaştığının tahmin edildiğini açıklayan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özden Güngör, üretici gelirlerinde oluşacak düşüş, tüketici fiyatlarındaki artış ve ihracat konusunda görülecek sıkıntılara karşı Hükümete şimdiden uyarıda bulunup, önlem almaya çağırdı.

Küresel ısınma sonucu değişen mevsim koşulları tarımsal üretimi de olumsuz etkiliyor. Nisan ayında birçok bölgede olağandışı olarak gerçekleşen don felaketi fındık, kayısı, ceviz, meyve ağaçları ve bağlarda büyük zarara yol açtı. Türkiye genelindeki zarar oranının yüzde 30`a ulaştığı tahmin edilmekte.

Geçtiğimiz yıl Orta Anadolu ve Karadeniz Bölgesi’nde, 29-31 Mart tarihlerinde yaşanan don felaketi, başta kayısı ve fındık olmak üzere pek çok üründe yüzde 80’lere varan oranda kayba yol açmıştı. Üreticinin uğradığı zarar telafi edilemez boyutlara ulaşırken, tüketici fiyatları yükselmiş, ihraç edilen ürün miktarına bağlı olarak ihracat geliri de düşmüştü. Geçen yılki facia nedeniyle bu yıl tedirgin bekleyen üretici, ne yazık ki tekrar don olayı ile karşı karşıya kaldı.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası’nın Türkiye genelindeki şube ve temsilcilerinden derlediği bilgilere göre, bazı bölgelerdeki zarar durumu şöyle:

Malatya Bölgesi:

4-5 Nisan 2015 tarihinde meydana gelen zirai don nedeni ile özellikle çiçek döneminde olan yaklaşık 1000 rakımın altında bulunan Kale, Battalgazi, Yazıhan, Akçadağ, Darende ve Hekimhan ilçelerinde kayısı ağaçlarında hasar meydana geldi. Zararın yüzde 10 ile yüzde 60 arasında değişmesi bekleniyor. 22-23 Nisan 2015 tarihlerindeki aşırı yağmur ve kar yağışı da zararın artmasına yol açtı.

Bölgede hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Yer yer yalancı çiçeklenme yada hiç çiçek açmama durumu da söz konusu. Ayrıca hastalık etmenlerinin de arttığı gözleniyor. Sonuç olarak kayısıda yaklaşık yüzde 40’lık bir rekolte kaybı olacağı tahmin edilmektedir.

Karadeniz Bölgesi:

Ordu’nun yüksek kesimlerindeki fındık ağaçlarında yüzde 90’a yakın zarar tespiti var. Alçak kesimlerde don olayı söz konusu değil ve fındık ağaçlarının yüzde 70-80’inin bu alt kuşakta bulunması sebebiyle dondan etkilenecek fındık oranı yüzde 20 civarında tahmin ediliyor. Samsun ve Amasya’daki meyve ağaçlarında da yüzde 20 zarar oluştu. Kastamonu’da erkenci özelliği olan ve daha önceki tarihlerde havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle çiçek açan erik, badem, kiraz, elma ve armut ağaçlarında da zarar meydana geldi.

İç Anadolu Bölgesi:

Kayseri, Karaman, Maraş ve Niğde’de meydana gelen don nedeniyle özellikle elma, kayısı ve kiraz ağaçlarının zarar gördüğü belirtiliyor. Maraş-Elbistan’daki zararın yüzde 50 civarında olduğu tahmin ediliyor. Konya’da salçalık domates ve biber de dondan zarar gördü. Ancak kar yağışıyla birlikte oluşan rüzgar, tarla bitkilerinin üzerinin örtülmesini engelleyerek zararı azalttı.

Akdeniz Bölgesi:

Antalya’nın özellikle yüksek kesimlerindeki erik, şeftali ve armut ağaçlarına don zarar verdi. Dolu nedeniyle Mersin ve Adana’da taş çekirdekli meyveler ve bağlarda zarar görüldü. Osmaniye’de mısır, buğday ve narenciyede don zararı meydana geldi.

Ege Bölgesi:

Denizli’de Trabzon hurması ağaçlarında yüzde 80, nar ağaçları ve sürgünlerde yüzde 70 zarar görüldü. Bağlarda yüzde 20 oranında kuruma bekleniyor. Elma, şeftali, kayısı, badem ve ceviz ağaçları da dondan zarar gördü. Manisa’da bağlarda, sebze fidelerinde, domates ve biberde zarar söz konusu. Özellikle bağlardaki zararın yüzde 70’e kadar çıkabileceği düşünülüyor. Bölgede hasar tespit çalışmaları devam ediyor. İzmir’de yüksek yerlerdeki kiraz başta olmak üzere bazı meyve ağaçları ve bağlarda yüzde 20 zarar oluştu. Afyon’da Merkez ile Şuhut’taki badem ve erik ağaçlarında yüzde 80 zarar var. Kiraz ağaçlarında da önemli derecede zarar söz konusu.

ZMO Başkanı Güngör: Kesin zarar oranları için çalışmalar sürüyor

Açıklanan bu verilere ilişkin yazılı açıklama yapan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özden Güngör, önümüzdeki günlerde sigorta eksperleri ve hasar tespit komisyonlarının çalışmaları tamamlandıktan sonra kesin zarar oranları açıklayacaklarını kaydetti. Güngör, Ziraat Mühendisleri Odası olarak, 2015 yılında üretim yetersizliği nedeniyle, üretici gelirlerinde oluşacak düşüş, tüketici fiyatlarındaki artış ve ihracat konusunda görülecek sıkıntılara karşı Hükümeti şimdiden uyardıklarını ve ivedi önlem almaya çağırdıklarını da belirtti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here